Ziraat Bank-Özbekistan Türk İş Dünyasına Özbekistan Kapılarını Açıyor!

Ziraat Bankası, yurt dışında yeni çalışmalar yapmaya devam ediyor. Ziraat Bankası’nın yurt dışı iştiraki olan Ziraat Bank, Özbekistan’da yerel banka olma yolunda oldukça büyük bir hedef koydu.

Ziraat Bankası, yurt dışında yeni çalışmalar yapmaya devam ediyor. Ziraat Bankası’nın yurt dışı iştiraki olan Ziraat Bank, Özbekistan’da yerel banka olma yolunda oldukça büyük bir hedef koydu.

Özbekistan’ın ilk yabancı sermayeli bankası olan UTBANK’ın Özbek Argo Bank’a ait olan hiselerin tamamının satın alınarak, Özbekistan’daki yatırımlarını büyütmeyi hedefleyen Ziraat Bankası, Ziraat Bank-Özbekistan markası olarak yoluna devam edecek.

Ziraat Bank-Özbeksitan, ülkede yüzde 100 oranında yabancı sermayeli olarak kurulan ilk banka olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda banka, iki ülke arasında gerçekleşen ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Özbekistan’ın Yüzde 100 Yabancı Sermayeli İlk Bankası Ziraat Bank!

Ziraat Bank Özbekistan’ın Genel Müdürü olan Ercan Bulut tarafından basın muhaberilerine yapılan açıklamada, ülkenin iki yabancı sermayeli bankalarından olan Ziraat Bankası ile Özbek Argo Bank’ın  ortaklığı ile hayata geçirilen UTBANK’ın, Özbekistan’ın bağımsızlığının ilk gününden itibaren hizmet vermekte olduğunu, Özbekistan’da alınan bir numaralı bankacılık lisansının UTBANK’a ait olduğunu, bu bankanın Türkiye ile Özbekistan arasında yer alan iş birliğinin ve ticari ilişkilerin de gelişmesi aşamasında önemli katkı sağlayacağını, aynı zamanda Özbekistan’ın gelişmesi noktasında da önemli destekler sunacağını ifade etti.

Ziraat Bank – Özbekistan Genel Müdürü Ercan Bulut, UTBANK’a ait olan hisselerin tamamının Ziraat Bankası tarafından satın alındığını, 25 Aralık 2017 tarihi itibariyle Özbekistan Bakanlar Kurulu tarafından imzalanmış olan karar ile de Ziraat Bank-Özbekistan adının tescillendiğini ifade etti.

Son dönemlerde Özbekistan’da birçok reformun ve köklü değişimin hayata geçirildiğini ifade eden Bulut, ülkede faaliyete başlanılmasının Özbekistan açısından büyük bir önem taşıdığını, bu faaliyetin birçok açıdan fayda getireceğini, Özbekistan’da yatırım yapmak isteyen Türk iş dünyası için Ziraat Bankası’nın ilgi ve güven artırıcı bir kaldıraç görevi kullanacağını, Türkiye’de çalışılan bankacılık sistemiyle birlikte elde edilen güvenin Türk iş insanlarına güven sunacağını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.