Anasayfa Gündem Bankalar Konut Kredisi Faiz Oranlarında Yarışıyor!

Bankalar Konut Kredisi Faiz Oranlarında Yarışıyor!

207 yılının ilk çeyreği sonrasında yönünü yukarı yönlü çeviren konut kredisi faiz oranları, yükseliş alışkanlığını 2018 yılına taşımaya da başladı. Tüketiciler tarafından uzun bir süredir beklenen konut kredisi faizlerindeki gevşeme bir türlü gerçekleşmiyor.

Konut kredisi faiz oranları 2018 yılının ilk ayları sonrasında yukarı yönlü yükselmeye başlamıştı. Yükselme alışkanlığını yeni yıla da taşıyan konut kredisi faiz oranları, 2018 yılının ilk haftalarında da bu alışkanlığını devam ettiriyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere bakıldığında, konut kredisi faiz oranları 19 Ocak 2018 tarihi itibariyle yıllık bazda ortalama yüzde 14,30 seviyesine kadar yükseldi. Bu oran, 15 Nisan 2016 tarihinden bu yana geçen süreçteki en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

Aylık olarak konut kredisi vasıtasıyla konut satın almak isteyen vatandaşların yapacağı faiz ödemesi, her geçen gün yükseliyor. Konut kredisi faizi için psikolojik seviye olarak faizlerin aylık yüzde 1 seviyesinde olması gerekirken, uygulanan güncel konut kredisi faiz oranları, beklenen seviyenin çok üzerinde gerçekleşiyor.

En Düşük Konut Kredisi Faizi Uygulayan Bankalar

Türkiye genelinde konut kredisi sunan ve en düşük faiz oranını uygulayan bankalar arasında, aylık yüzde 1,15 oranında konut kredisi faiz oranı uygulaması yapan Vakıfbank ve ICBC Turkey yer alıyor. Bu bankalar tarafından uygulanmakta olan faiz oranları da psikolojik sınırın çok üzerinde.

2017 yılının ikinci çeyreği döneminden sonra tüm bankaların uyguladığı konut kredisi faiz oranları yukarı yönlü hareketini devam ettiriyor. 2017 yılının ilk dönemlerinde konut kredisi faiz oranlarında uygulanan kampanya dahilinde yüzde 11’in altına kadar gerilemiş olan konut kredisi faiz oranları, takip eden dönemde yükseliş ivmesini tekrar yakalayarak yüzde 14,30 seviyesine kadar yükseldi.

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükselme, vatandaşlar tarafından alışkanlık değişikliğini tetikledi. İpotekli konut satışlarında yaşanmakta olan büyüme de yerini daralmaya bırakırken, 2017 yılının son çeyrek döneminin genelinde ipotekli olarak gerçekleşen konut satışları, 2016 yılının aynı dönemine oranla önemli ölçüde gerilerken, sadece Aralık ayında yaşanan küçülme yüzde 30 seviyesinde oldu.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

17 + 2 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,792BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,026TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,566TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler