Rusların 2017’de Aldığı Kredi 1,5 Trilyon Ruble Arttı

Birleşik Kredi Bürosu’ndan (OKB) yapılan açıklamaya göre, geçen sene Rusların aldığı kredi 5,68 trilyon ruble olarak gerçekleşti. Bu rakam bir önceki sene ile karşılaştırıldığı zaman yüzde 37 oranında artış gösterdiği, bu artışın ise 1,5 trilyon rubleye tekabül ettiği belirtildi.

OKB’den yapılan açıklamaya göre, geçen sene toplam olarak hacmi 5,68 trilyon ruble 34,82 milyon adet yeni kredi sağlandı. Senelik bazda sağlanan kredi sayısında yüzde 12 oranında artış meydana gelirken, hacim olarak incelendiği zaman ise yüzde 37 oranında artış görüldü. Bir önceki sene ise hacmi 4,14 trilyon ruble olan 31,22 milyon kredi sağlanmıştı.

Şuanda 38 Milyon Rus’un Kredi Kartı Var

Yapılan açıklamada en fazla artış gösteren sektörün kredi kartları olduğu belirtildi. 2017 yılı içerisinde bankaların kredi kartları üzerinde verdiği kredilerin toplam hacmi yüzde 24 oranında artış göstererek 1,25 trilyon rubleye çıktığı açıklandı. 1 senelik dönem içerisinde verilen kredi kartı sayısının ise yüzde 7 oranında artış göstererek 45,11 milyon adete çıktığı belirtildi. Şuan mevcut durumda yaklaşık olarak 38 milyon Rus kredi kartına sahip.

İpotekli kredilerin toplam hacmi incelendiği zaman geçen sene yüzde 10 oranında artış göstererek 5,19 trilyon rubleye çıktığı gözlemlendi. Bunun sonucunda da 3,9 milyon Rus ipotek kredisinin ödediği açıklandı. Ortalama olarak  ipotek borcunda azalma meydana geldiği ve şuanda 1,3 milyon ruble ödendiği belirtildi.

Tüketici kredilerinin 1 senelik hacmi ise yüzde 6 oranında yükselerek 5,61 trilyon rubleye çıktı. Söz konusu kredilerin sayısı incelendiği zaman yüzde 4 oranında yükselerek 43,02 milyon taneye çıktı. En düşük yükseliş ise otomobil kredilerinde meydana geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.