Vakıf Katılım Bankası’ndan Yeni Rekor!

Türkiye katılım bankaları arasında bulunan Vakıf Katılım Bankası, ülkemizde bu zamana kadar yurt içi piyasada tamamlanan en yüksek tutarlı tahsisli kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi.

Türkiye katılım bankaları arasında bulunan Vakıf Katılım Bankası, ülkemizde bu zamana kadar yurt içi piyasada tamamlanan en yüksek tutarlı tahsisli kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi.

500 Milyon Liralık Kira Sertifikası İhracı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vakıf Katılım Bankası, iştiraki olan Vakıf Varlık Kiralama aracılığı ile 500 milyon Türk Lirası değerindeki tahsisli kira sertifikası ihracını tamamladıklarını belirtti. Bankanın söz konusu ihracı, yurt içi yatırımcılara yönelik olan en yüksek tutarlı kira sertifikası ihracı olma özelliğini taşımaktadır.

6 Mart 2018 tarihinde yapılan 120 gün vadeli söz konusu ihraç, bankanın SPK’dan 1 Mart günü almış olduğu 5 milyar Türk Lirası değerindeki ihraç tavanına ilişkin başarı ilce sonlandırdığı ilk ihraç işlemi olarak kayıtlara geçti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, Vakıf Katılım Bankası olarak bankacılık sektöründeki en temel misyonlarının sektördeki var olan pastadan pay alarak büyüme olmadığını söyledi. Temel misyonlarının hem sektörü hem de Türkiye ekonomisini çok daha ileriye taşımak olduğunu söyleyen Göktaş, hem yurt içi hem de yurt dışında çok daha fazla fonu sisteme dahil etmek istediklerini, yeni ürünler ve yeni hizmetler ile katılım bankacılığı sistemini çok daha büyük kitleler ilce tanıştırmak, bankacılık sektörünü büyütecek çalışmalarda bulunmak istediklerini söyledi. Bu kapsamda da 1 Aralık 2017 günündeki 450 milyon Türk Lirası tutarında olan ihraç ile rekor kırdıklarını söyleyen Göktaş, 500 milyon Türk Lirası değerindeki yurt içi piyasada yapılmış olan en yüksek kira sertifikası ihracını gerçekleştirdiklerini, böylelikle de yeni bir rekora adım attıklarını, bundan da son derece memnun olduklarını söyledi.

Sermaye piyasalarından temin ettiklerini söz konusu kaynağı reel sektörün fonlanmasında kullanacaklarını söyleyen Göktaş, böylelikle de ekonomiye verdiklerini desteği artırmış olacaklarını, yeni yıla çok güzel bir başlangıç yaptıklarını, katılım bankacılığının Pazar payının artırılmasında faizsiz bankacılık prensiplerine uygun sermaye piyasasının gelişmesinin büyük önem taşıdığını düşündüklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.