ING Bank Tasarruf Araştırması Sonuçları Yayımlandı

Google Haberlere Abone Ol:

2011’den bugüne kadar her sene düzenli olarak Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırmasını yapan ING Bank, 2017 yılı son çeyrek dönemine ilişkin raporu yayımladı.

Yayımlanan raporda şehirlerde yaşayan vatandaşların tasarruf etme oranları ve tasarrufa olan eğilimleri incelendi. Rapora göre, şehirlerde yaşayan kişilerin tasarruf sahipliği oranının yüzde 13,6’ya tekabül ettiği gözlemlendi. Yapılan araştırmaya katılan kişilerin yüzde 29’luk kısmının ise yakın dönemde tasarrufa ilişkin planlarının olduğu gözlemlendi. İlerleyen 3 senelik süreçte ise tasarruf edeceklerini söyleyenler geçen senenin 3. Çeyrek dönemi ile kıyaslandığı zaman ise 2 puan değerinde artış gösterdi. Bu artışla da yüzde 16,6’ya tekabül etti.

Düzenli Tasarruf Yapan Kişilerin Oranı Değişmedi

Düzenli olarak tasarruf yapan kişilerin geçen senenin 4. Çeyrek döneminde bir önceki dönemine kıyasla aynı düzeyde olduğu, bunun ise yüzde 68 olduğu açıklandı. Düzenli tasarruf yapmayan kişiler arasında ise geride kalan 3 aylık zaman zarfında tasarruf eden kişilerin yüzde 36’lık seviyeden yüzde 42’ye yükseldiği açıklandı. Gelecek 3 ayık dönemde için tasarruf yapmayı düşünen kişilerin oranı ise yine aynı seviyede kaldı. Gelecek dönemlerde yatırım yapmak isteyenler ise yatırımlarının gerekçesi olarak emeklilikte zor durumda kalmak istemediklerini belirtti. Bunların yanı sıra çocukları için yatırım yapacak olan kişiler ise kimseye muhtaç olmak istemediklerini, çocuklarının iyi bir eğitim almalarını istediklerini belirtti. Çocuklarının eğitimi için yatırım ve tasarruf yapacak kişilerin oranı ise yüzde 41’e tekabül etti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.