ING Bank Tasarruf Araştırması Sonuçları Yayımlandı

2011’den bugüne kadar her sene düzenli olarak Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırmasını yapan ING Bank, 2017 yılı son çeyrek dönemine ilişkin raporu yayımladı.

Yayımlanan raporda şehirlerde yaşayan vatandaşların tasarruf etme oranları ve tasarrufa olan eğilimleri incelendi. Rapora göre, şehirlerde yaşayan kişilerin tasarruf sahipliği oranının yüzde 13,6’ya tekabül ettiği gözlemlendi. Yapılan araştırmaya katılan kişilerin yüzde 29’luk kısmının ise yakın dönemde tasarrufa ilişkin planlarının olduğu gözlemlendi. İlerleyen 3 senelik süreçte ise tasarruf edeceklerini söyleyenler geçen senenin 3. Çeyrek dönemi ile kıyaslandığı zaman ise 2 puan değerinde artış gösterdi. Bu artışla da yüzde 16,6’ya tekabül etti.

Düzenli Tasarruf Yapan Kişilerin Oranı Değişmedi

Düzenli olarak tasarruf yapan kişilerin geçen senenin 4. Çeyrek döneminde bir önceki dönemine kıyasla aynı düzeyde olduğu, bunun ise yüzde 68 olduğu açıklandı. Düzenli tasarruf yapmayan kişiler arasında ise geride kalan 3 aylık zaman zarfında tasarruf eden kişilerin yüzde 36’lık seviyeden yüzde 42’ye yükseldiği açıklandı. Gelecek 3 ayık dönemde için tasarruf yapmayı düşünen kişilerin oranı ise yine aynı seviyede kaldı. Gelecek dönemlerde yatırım yapmak isteyenler ise yatırımlarının gerekçesi olarak emeklilikte zor durumda kalmak istemediklerini belirtti. Bunların yanı sıra çocukları için yatırım yapacak olan kişiler ise kimseye muhtaç olmak istemediklerini, çocuklarının iyi bir eğitim almalarını istediklerini belirtti. Çocuklarının eğitimi için yatırım ve tasarruf yapacak kişilerin oranı ise yüzde 41’e tekabül etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.