Telekomünikasyon Alanında Kuveyt Türk Katılım Bankası’ndan Bir İlk!

Kuveyt Türk Katılım Bankası, 125 milyon Türk Lirası değerinde olan ilk kira sertifikası ihracını yüzde 100 iştiraki olan KT Sukuk Varlık Kiralama A.Ş. ile gerçekleştirdiği açıklandı.

Türkiye’nin katılım bankacılığı alanında hizmet veren Kuveyt Türk Katılım Bankası, fiber internet sağlayıcısı Superonline’ın fon kullanıcısı ile kaynak kuruluş olduğu 176 gün vadeli 125 milyon Türk Lirası değerindeki ilk kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi. 21 Mart 2018 gününde talep toplamasını yaptığı 176 gün vadeli kira sertifikası ihracı ile banka, Superonline’ın finansman ihtiyaçlarını karşılamak için alternatif faizsiz ürünü ile birlikte piyasadan kaynak aldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, ihracın bankanın iştiraki olan KT Sukuk Varlık Kiralama A.Ş. tarafından yapıldığını, KT Sukuk Varlık Kiralama A.Ş.’nin yatırımcılardan toplamış olduğu fonları yatırım vakaletiyle Superonline’e aktardığını, fiber internet paketlerinden sağlanan gelirlerin sertifika sahiplerine dağıtılacağını söyledi.

Telekomünikasyon sektörünün ilk işlemi olma sebebiyle ihracı başarılı bir şekilde sonlandırdıklarını söyleyen Uyan, bu durumdan çok memnun olduklarını, bankaların kredi plasmanlarının yüksek seviyelerde olduğunu, çok sayıda müşterinin bu dönemde sınırlara kadar yaklaştığını, bu nedenle sermaye piyasaların kaynak sağlanabilineceğini göstermenin kendileri tarafından çok önemli olduğunu söyledi. Yatırımcı profilleri incelendiği zaman katılım bankacılı prensiplerine uygun çalışan bireysel emeklilik ile portföy yönetim şirketlerinin istekte bulunduklarının görüldüğünü söyleyen Uyan, 19 farklı kurumdan 34 ayrı fon ile katılım sağlanarak 125 milyon Türk Lirası değerinde işlemin kapandığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.