Akbank Rekor Tazeledi: 1 Günde 2 Milyar Dolarlık Finansman!

Akbank tarihi bir rekora imza attı. Başarılı banka bir günde yurt dışından 2 milyar Dolar’lık finansman elde etme rekoruna imza attı.

Akbank, bir gün içerisinde 800 milyon Dolar’a tekabül eden seküritizasyon kredisi elde etti. Bir önceki yılın Mart ayında alınan sendikasyon kredisinin vadesi gelen 1,1 milyar Dolar’ı da yükselten banka, bu rakamı da 1,2 milyar Dolar olarak yenilemeyi başardı. 2017 yılında Akbank’ın temin ettiği kredide ortaya çıkan fiyatlandırmanın düşürülmesine rağmen, yurt dışındaki bankalardan 1,1 milyar dolar tutarında talep toplamayı başaran banka, bu işlemler sayesinde yeni bir rekora merhaba dedi.

Türk Bankacılık Sektörüne Güven Artıyor!

Konu hakkında banka tarafından yapılan açıklamada görüşlerine yer veren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşıgil, Akbank’ın temin ettiği yeni kredileri değerlendirdi. Seküritzasyon kredileri ve sendikasyon kredileri için küresel piyasalarda Akbank’a olan talebin oldukça yüksek olduğunu ifade eden Binbaşıgil, elde edilen bu yüksek talebin hem Türkiye bankacılık sektörüne olan yoğun ilgiyi, hem de Akbank’a olan güveni ortaya çıkarttığını kaydetti.

Açıklamalarıdna yabancı yatırımcıların Türk bankacılık sektörüne olan ilgisinin zaman geçtikçe artma eğilimini devam ettirdiğini vurgulayan Binbaşıgil, Akbank’ın temin ettiği sendikasyon kredilerine bu yıl yeni yabancı yatırımcıların da dahil olduğunu, kredilendirme aşamasındaki fiyatlamada 15 baz puanlık bir düşüş yapılmasına rağmen, hedeflenen kredi tutarının üzerinde bir talep olduğunu belirtti. Hedeflenen tutarın yüzde 130 fazlasının elde edildiğini belirten Binbaşıgil, toplamda 1,5 milyar Dolar’lık kredi temin edildiğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.