Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü’nden TL Cinsinden Swap Uygulaması Açıklaması

Google Haberlere Abone Ol:

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku, düzenlediği basın toplantısında bankaların TCMB ile TL cinsinden swap konusunda görüşme içinde olduklarını, bu görüşmelerin TL’ye olan talebi artıracağını, bunun ise mayıs ayına kadar tamamlanacağını açıkladı.

Bankacılık alanında 2 Mayıs 2018 günü yürürlüğe girecek olan düzenlemelerle dövize endeksli Türk Lirası kredi döneminin sona ereceğini hatırlatan Utku, aynı zamanda da sektörün ilave TL sıkışıklığının önlenmesi kapsamında TL ile swap konusunu TCMB’yle görüşülmeye başlanıldığını söyledi.

TL cinsinden swap uygulamasının faizlere olan etkisinden bahseden Utku, bir defa içeriye TL’nin girmesi durumunda ölçü ile talepte artış olmazsa aşağı yönlü bir seyir izleneceğini, aksi durumda TL’nin yükseleceğini, faizlerin daha çok artacağını söyledi.

Haziran ayından açıklanması, küçük şirketlere döviz ile borçlanmada sınırlama getirmesi beklenen düzenlemeye yönelik olan büyük şirketlere de bir hedge mekanizmasının getirileceğini söyleyen Utku, kendilerine yaptığı gibi Merkez Bankası’nın onlara da hedge mekanizması olarak sunacağını, ancak o ürünün nasıl olduğunun takibini kendilerinin yapmadığını söyledi.

Utku: KGF Destekleri Ekonomiyi Olumlu Yönde Etkiledi

BDDK’nın duyurmuş olduğu yeniden yapılandırmadan yararlanmak için finansal güçlük koşulunun ön planda olduğunu açıklayan Utku, aynı zamanda da finans sektöründe kadın istihdamının yükseldiğini, yönetici pozisyonun istihdam edilen kadın sayısında da yükseliş yaşanmasını umduklarını söyledi. 2017 yılının ilk zamanlarında ekonomi çevrelerinin Türkiye ekonomisi için endişe oluşturduğunu söyleyen Utku, KGF’nin desteklerinin ekonomiyi olumlu yönde etkilediğini söyledi.

Jeopolitik riskler olmasına rağmen Türkiye’ye gelen yabancı yatırımın çok sayıda ülkeden daha fazla olduğunu söyleyen Utku, bu yılın Türkiye ekonomisinden de umutlu olduğunu söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.