Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü’nden TL Cinsinden Swap Uygulaması Açıklaması

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku, düzenlediği basın toplantısında bankaların TCMB ile TL cinsinden swap konusunda görüşme içinde olduklarını, bu görüşmelerin TL’ye olan talebi artıracağını, bunun ise mayıs ayına kadar tamamlanacağını açıkladı.

Bankacılık alanında 2 Mayıs 2018 günü yürürlüğe girecek olan düzenlemelerle dövize endeksli Türk Lirası kredi döneminin sona ereceğini hatırlatan Utku, aynı zamanda da sektörün ilave TL sıkışıklığının önlenmesi kapsamında TL ile swap konusunu TCMB’yle görüşülmeye başlanıldığını söyledi.

TL cinsinden swap uygulamasının faizlere olan etkisinden bahseden Utku, bir defa içeriye TL’nin girmesi durumunda ölçü ile talepte artış olmazsa aşağı yönlü bir seyir izleneceğini, aksi durumda TL’nin yükseleceğini, faizlerin daha çok artacağını söyledi.

Haziran ayından açıklanması, küçük şirketlere döviz ile borçlanmada sınırlama getirmesi beklenen düzenlemeye yönelik olan büyük şirketlere de bir hedge mekanizmasının getirileceğini söyleyen Utku, kendilerine yaptığı gibi Merkez Bankası’nın onlara da hedge mekanizması olarak sunacağını, ancak o ürünün nasıl olduğunun takibini kendilerinin yapmadığını söyledi.

Utku: KGF Destekleri Ekonomiyi Olumlu Yönde Etkiledi

BDDK’nın duyurmuş olduğu yeniden yapılandırmadan yararlanmak için finansal güçlük koşulunun ön planda olduğunu açıklayan Utku, aynı zamanda da finans sektöründe kadın istihdamının yükseldiğini, yönetici pozisyonun istihdam edilen kadın sayısında da yükseliş yaşanmasını umduklarını söyledi. 2017 yılının ilk zamanlarında ekonomi çevrelerinin Türkiye ekonomisi için endişe oluşturduğunu söyleyen Utku, KGF’nin desteklerinin ekonomiyi olumlu yönde etkilediğini söyledi.

Jeopolitik riskler olmasına rağmen Türkiye’ye gelen yabancı yatırımın çok sayıda ülkeden daha fazla olduğunu söyleyen Utku, bu yılın Türkiye ekonomisinden de umutlu olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.