Ana SayfaGündemTCMB Aylık Fiyat Gelişme Raporunu Yayımladı!

TCMB Aylık Fiyat Gelişme Raporunu Yayımladı!

-

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), aylık fiyat gelişme raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre, mart döneminde tüketici fiyatları yüzde 0,99 oranında yükseldi ve yıllık enflasyon 0,03 puanlık düşüş gösterdi. Bu düşüşle de yıllık enflasyon yüzde 10,23’e geriledi.

Söz konusu dönemde B ile C endekslerinin senelik değişim oranları 0,31 ile 0,50 puan değerinde düşüş göstererek yüzde 11,95 ile yüzde 11,44 seviyelerinde gerçekleşti. Alt grupların senelik tüketici enflasyon katkıları incelendiği zaman şubat dönemine kıyasla enerji ve gıda gruplarının katkısı sırası ilce 0,16 ile 0,07 puan yükseldiği, temel mal ve hizmet gruplarının katkısının ise 0,23 ile 0,05 puan düştüğü gözlemlendi. Alkol ile tütünle birlikte altın grubunun katkısında ise gözle görünür bir değişiklik olmadığı gözlemlend

Mevsimsellikten arındırılmış veriler ile çekirdek enflasyon göstergelerinin 3 aylık ortalamalarına göre enflasyonun ana eğiliminde gerileme söz konusu oldu. İşlenmiş gıda fiyatlarında meydana gelen olumsuz görünüm kapsamında B göstergesindeki iyileşme çok daha sınırlı olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde ana eğilim hizmet grubunda görece yatay seyir izledi. Temel mal grubunda da düşüş devam etti. Bunun sonucunda çekirdek enflasyon göstergelerinin ana eğilimi yavaşlama ile beraber yüksek seviyesini korumaya devam etti.

Aynı dönemdeki enerji fiyatlarında yüzde 0,32 oranında artış gözlemlendi. Enerji grubu yıllık enflasyonu temelde baz etkisi ile birlikte 1,37 puan artış göstererek yüzde 8,29 seviyesine ulaştı.

Yurt içi üretici fiyatları ise aynı dönemde yüzde 1,54 oranında yükseldi. Yıllık enflasyon 0,57 puan artarak yüzde 14,28’e çıktı.  Üretici fiyatlardan meydana gelen yükselişte döviz kuru ile ilk sırada petrol yer almak üzere emtia fiyatlarındaki gelişmeler etkili olduğu açıklandı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,368BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler