Herkesin bildiği gibi , iyi bir gelecek için çok çalışmak gerekir. Güzel bir lise üniversite ve sonrasında güzel bir gelecek ve yaşam. Ama bunun altında yatan çaba da ders çalışmak. Ders çalışırken en iyi verimi almak istiyor ve konuları hızlı kavramak istiyorsanız bu yazım tam size göre, dikkatlice okuyun. Bu yazım da sizlere  “5 Maddede Ders Çalışma Verimini Arttırmaya” değineceğim.

Hedef Koyun 

Sene başında kendinize küçük ve büyük hedefler koyun. Küçük hedefe örnek olarak “Bu sene matematikten kalmayacağım” , büyük hedefe örnek olarak ise “Tıp fakültesini kazanacağım” tarzı cümleler örnek verilebilir.

Kendinizi Ödüllendirin
 “Bugün 200 soru çözersem limonata içeceğim” cümlesi bu başlığı tanımlıyor. Kendinize minik minik ödüller koyun. Böylelikle kendinizi derse daha çok vereceksiniz. Ama ders çalışırken ödüle değil , konuya odaklanın.

Temiz Çalışma Ortamı
Tertemiz ve çöplerden arınmış bir çalışma masası işinizi görecektir. Çalışma masanızın etrafında ve görüş alanınızda dikkatinizi dağıtacak ögeler olmasın . Bu ögelere poster , tablo , yazılı resim vb. nesneler örnek verilebilir. Dikkatinizi dağıtan şey kişiden kişiye değişir bu nedenle kendiniz karar verin.

Küçük Notlar Alın ve Tekrar Yapın
Mutlaka okulda yada evde küçük notlar alın ve o günlük konuları tekrar yapın. Bu tekrarları günlük , haftalık ve aylık olarak tekrarlayın. Böylelikle ders çalışma veriminiz artar ve konuları hızlı kavrarsınız.

Kendinize Güvenin , İnanın ve Pozitif Olun
Ders çalışmaya başlarken “Yarın gireceğim sınavdan iyi not  alacağım” diyerek kendinize moral vermeniz veriminizi arttırır. Bir işe başlarken mutlaka o işi başaracağım diye başlayın ve çabalayın. Kendinize inanın , inanarak yola çıkın ve inanarak başarın. Ders çalışma verimini arttırmada en önemli madde budur.

Umarım bu maddeler sayesinde veriminiz artar ve güzel notlar ile okulunuzdan mezun olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.