Yarın Garanti Bankası Temettü Dağıtacak!

0

Yıllardır Türkiye hizmet veren, ülkemizin en köklü bankaları arasında yer alan Garanti Bankası, kurumsaldan ticariye, KOBİ’den ödeme sistemlerine, bireyselden yatırım bankacılığına kadar faaliyet gösteriyor. 1 TL Nominal değerli pay için yarın Garanti Bankası temettü dağıtacak.

Garanti Bankası Temettü Dağıtacak!

Garanti Bankası temettü dağıtımı için genel kurul onayı gerçekleşti. Bu kapsamda yarın yani 24 Nisan 2018 Salı günü banka temettü dağıtımı gerçekleştirecek. Söz konusu temettü dağıtımı Garanti Bankası nominal değerli pay kapsamında 0,3541667 lira net kar payı verecek.

Temettü Nedir?

Temettü diğer anlamı ile kar payıdır. Şirket ortaklarının bir dönem içinde işletmenin kazandığı kardan nakit ya da hisse senedi olarak pay alma hakkına temettü denir.

Temettü, hisse senedinin en önemli ortaklık haklarından biridir. Her bir ortağın sahip olduğu hisse senedi miktarına göre belirlenmektedir. Her ortak ise hisse senedi miktarına bağlı olarak temettü payı alır.

Temettü Dağıtımı Nedir?

Bir şirketin senelik olarak elde ettiği kardan vergiler ve diğer ödemeler çıkarılır. Bunun sonucunda elde edilen rakamın en az yüzde 20’lik kısmı olmak şartıyla dağıtılırsa, buna temettü dağıtımı denir.

Temettü dağıtımı önemlidir. Çünkü yatırımcılar temettü dağıtımı yapan şirketlere güvenirler. Temettü verimliliği yüksek olan şirketler, yatırımcılar tarafından tercih edilirler.

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Temettü hesaplaması için bir şirketin karının açıklanması sonrasında önceki dönemlerdeki kar payı oranlarına göre tahmin yapılır. Hisse senetleri nominal değerler ile ölçülür. Borsada bu değerin karşılığı 1 TL’dir. Bu nedenle de yapılan hesaplamalarda 1 TL dikkate alınarak gerçekleştirilir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.