Türkiye’de Hayat Pahalılığı ile İlgili 3.634 Adet Haber Yapıldı!

Google Haberlere Abone Ol:

2017 yılındaki Türkiye’nin ortalaması alınarak oluşturulan raporda en pahalı ve en ucuz şehirler yer aldı. Ayrıca ilginç bir gerçek daha ortaya çıktı.

En Pahalı Şehir İstanbul Oldu

Geçtiğimiz yılın ortalamalarının göz önünde bulundurularak hazır hale getirilen Türkiye’nin en pahalı ve en ucuz şehirlerinin hangileri olduğunu bildiren rapora göre 2017 yılında en pahalı şehrin İstanbul olduğu ortaya çıktı. İstanbul’daki fiyatlar Türkiye’deki diğer şehirlerin ortalamasının yüzde 14.75’ini geçti.

Raporda TÜİK Verileri Baz Alındı

PRNet olarak bilinen medya takibi ve raporlamaları yapan bir ajans tarafından hazırlanan raporun konusu Türkiye’deki hayat pahalılığı oldu. PRNet raporunda TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilerden ve medyadaki yansımalardan yararlandı. Raporun hazırlanmasında Türkiye’nin ortalaması baz alındı. Diğer şehirlerle kıyaslandığında İstanbul’un Türkiye ortalamasının yüzde 14.75’inden daha pahalı olduğu sonucu ortaya çıktı. İstanbul’u ikinci sırada İzmir takip etti. İzmir’in pahalılık oranı yüzde 9.04 oldu. Üçüncü sıradaki Ankara’nın pahalılık oranı yüzde 6.62, dördüncü sıradaki şehirler olan Sakarya, Kocaeli, Yalova ve Bolu’nun pahalılık oranı da yüzde 4.14 olarak açıklandı.

Hayat Pahalılığı Haberleri Ses Getiriyor

2017 yılı boyunca hayat pahalılığı ile ilgili 3.634 haber yapıldığı da raporda ortaya çıkan bir diğer ilginç sonuç olarak dikkat çekti. Bu yılın ocak – şubat – mart – nisan – mayıs aylarının şu ana kadar olan döneminde ise 1.550 oldu. Medyada çıkan haber başlıklarına bakıldığında kira ücretleri, konut fiyatları, akaryakıt ve döviz haberlerinde artış olduğu, ayrıca gıda fiyatları ile dalgalanmaların göz çarptığı, hayat pahalılığı hakkındaki haberlerin en çok ses getiren haberler olduğuna da vurgu yapıldı.

En Ucuz Şehirler Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Şehirler Oldu

Araştırmanın sonucunda yayınlanan rapora göre Türkiye’nin en ucuz şehirleri Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki şehirler olduğu öğrenildi. Bu şehirler Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır olarak ilk dördü oluşturdu. Sıralamadaki diğer şehirler de Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak olarak yer aldı.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...