Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası’ndan Bir Hamle Daha! Kredi Ödemelerinde Döviz Kuru Sabitlendi!

Merkez Bankası’ndan Bir Hamle Daha! Kredi Ödemelerinde Döviz Kuru Sabitlendi!

-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ihracat reeskont kredi ödemelerindeki döviz kurunu sabitleme kararı aldı.

İhracat Kredilerinden Döviz Kuru Sabitlendi

Merkez Bankası aldığı son dakika kararı ile ihracat reeskont kredilerinin ödemelerindeki döviz kurunu sabitledi. 31 Temmuz 2018 tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat reeskont kredilerindeki döviz kuru Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 4.2 lira olarak sabitlendi. TCMB’nin aldığı bu karardan sonra 4.78 lira civarında seyreden dolar kuru 4.7066 liraya kadar düştü.

Kredi Ödemelerinde Dolar Kuru 4.2 Liraya Sabitlendi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınan son dakika kararı ile ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada kullanımı 25 Mayıs 2018 tarihinden önce olan ve vadesi 31 Temmuz 2018 tarihinde dolacak olan döviz kazandırıcı hizmetler ve ihracat reeskont kredilerinin, kredinin vadesi kapsamında ödenmesi durumunda Amerikan doları için 4,2000; euro için 4,9000; İngiliz sterlini için 5,6000 kuru kullanarak Türk Lirası olarak ödeme yapılmasına imkan sağlamak ve kredinin kullanıldığı tarihteki işlem kurunun sabitlenen kur tutarından yüksek olması halinde kredilerin geri ödemelerinde kredinin kullanıldığı tarihteki döviz kurunun baz alınacağı bildirildi.

Açıklamanın Ardından Dolar 4.70 Liraya Düştü

Merkez Bankası’nın bu kararının ardından 4.78 lira olan dolar kuru 4.70 liraya geriledi. Dolar bu sabah saat 10:00 civarında 4.72 liradan işleme alındı. Merkez Bankası tarafından döviz kurlarındaki artış nedeniyle daha öncede GLP faizlerinin yükseltilmesi kararı alınmış ve yüzde 13.5 olan faiz oranı 300 baz puan artırılarak yüzde 16.5’e yükseltilmişti. TCMB ayrıca dün de TL uzlaşmalı ve vadeli döviz ihalelerine dair takvimi güncelledi. Güncellemede 6.15 milyar dolar olan ihalelerdeki döviz satım tutarı 8 milyar dolara kadar artırıldı. Ayrıca bu yılın sonuna kadar bahsi geçen tutarın ulaşabileceği en yüksek düzey de 10 milyar dolar olarak belirlendi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,393BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler