Ana SayfaEkonomiTaksi Plaka Fiyatları 2 Günde 100 Bin Lira Arttı!

Taksi Plaka Fiyatları 2 Günde 100 Bin Lira Arttı!

-

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme ile UBER’e karşı önemli bir adım atıldı. Taksi plaka fiyatları arttı.

Taksi Plaka Fiyatları Arttı

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan ve taksicilerin lehine olan yeni düzenleme taksi – UBER konusunu yenden ülkenin gündemine taşıdı. UBER’e karşı olarak atılan bu önemli adımdan sonra taksi plaka piyasaları hareketlenmeye başladı. Taksi plaka fiyatları 2 günde 100 bin lira fazlalaştı.

UBER Konusu Yeniden Gündeme Geldi

Taksiciler ile UBER’i ilgilendiren konuda şu aralar yine hareketlilik yaşanıyor. Geçtiğimiz Salı günü Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Bu değişiklik taksicilerin lehine bir karar olarak nitelendi. Kararın ardından taksi – UBER konusu yeniden Türkiye’nin gündemine oturdu. Şu ana kadar taşımacılık faaliyetlerini yasa dışı olarak yürüten UBER dahilindeki araçlar trafik denetimine takıldığında müşteriler de dahil olmak üzere para cezası kesiliyordu.

D2 Belgeleri İptal Edilecek

Karayolları Taşıma Yönetmeliği’ndeki yeni düzenleme ve değişikliğe göre bu para cezaları artık D2 Turizm Taşıma Belgesi’ni UBER’E kiralayan turizm şirketlerine de kesilecek. Yapılan denetimlerde D2 belgesine rastlanan şirketlere önce 50 lira ceza uygulanacak. D2 belgesinin 1 yıl süre içinde ikinci defa aynı şekilde yakalanması halinde turizm şirketinin belgesi 2 yıllığına iptal edilecek.

 UBER Davası 4 Haziran’da

Bahsi geçen şekilde yaslara aykırı olarak çalışan ve vergisini ödemeyenlere yönelik olarak yapılan bu değişiklik UBER’i de ilgilendiriyor. Bu değişikliğin şu anda korsan olarak çalışan UBER’i de kapsıyor olması Türkiye gündemine yeniden taksi – UBER tartışmalarını getirdi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası tarafından 2017 yılında UBER ile ilgili açılan mahkemenin 4 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan duruşması esasında konunun seyrini belirleyecek.

Plaka Fiyatlarında 100 Bin Lira Artış  

Bütün bu gelişmeler yaşanırken yönetmelik değişikliğinin yapıldığı iki gün öncesinden bu yana taksi plaka fiyatları arttı. İki ay önce bu tartışmalar ortaya çıktığında 1 milyon 600 bin liraya piyasalarda olan taksi plaka fiyatları şu anda 1 milyon 400 bin liraya düştü. Geçen 2 günlük süre içinde taksi plakalarında 100 bin liralık artış oldu.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,393BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler