Ana SayfaGündemSon Dakika! Yerli Otomobilde Şirketlerin Payları Açıklandı!

Son Dakika! Yerli Otomobilde Şirketlerin Payları Açıklandı!

-

Türkiye’nin Otomobili projesinin hayata geçirilmesi için kurulan konsorsiyumda şirketlerin payları belli oldu.

Yerli Otomobil Halkın Beğenisine Sunulacak

Türkiye’nin Otomobili projesinin uygulamaya alınması ile ilgili kurulan ortak şirkete dahil olan BMC, Anadolu Grubu, Kök Grubu, Zorlu Holding ve Turkcell’in yerli otomobil üretimindeki payları belli oldu. Projede ayrıca TOBB olarak kısaltılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de payı bulunuyor. Yerli otomobil üretiminin ve yerli markanın oluşturulmasında büyük önemi olan tasarım süreci de bu sayede başlamış oldu. Tasarıma karar verilmek üzere önemli yerli ve yabancı isimlerin desteği de alındı. Yerli otomobilin tasarımı 2019 yılının sonunda protipi yapılmış olarak halkın beğenisine ve değerlendirmesine sunulması planlanıyor.

Yerli Otomobil’in CEO’su Belli Oldu

Yerli otomobil için kurulan şirketin adı Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ.’nin resmi kuruluşu tamamlandı. Yerli otomobilin CEO’su da Mehmet Gürcan Karakaş oldu. Yerli otomobil için kurulan şirkette BMC – Anadolu Grubu – Kök Grubu- Zorlu holding – Turkcell’in payları yüzde 19’ar olurken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de payı yüzde 5 oldu. Kısa adı KAP olan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na konsorsiyuma dahil olan şirketler tarafından bildirimler yapılmaya başlandı. Anadolu Grubu, Turkcell ve Vestel KAP’a ortak bir açıklama yaptılar.

Turkcell – Vestel – Anadolu Grubu KAP’a Açıklama Yaptı

Turkcell, Vestel ve Anadolu Grubu tarafından KAP’a yapılan açıklamada 2 Kasım 2017 tarihinde yaptıkları açıklamada taraf oldukları Ortak Girişim Grubu’nun kapsamında sürdürülen çalışmaların sonucunda Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde esasen elektrikli binek otomobil üretileceği, bu üretimin desteklenesi adına kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ.’deki ortaklıklarına şirket başına yüzde 19 pay ile yer aldıkları, bu çerçevede 31 Mayıs 2018 tarihinde Pay Sahipleri Sözleşmesi ve Esas Sözleşme’nin imzalandığını, gerekli işlemlerin bitirilmesinden sonra şirketin kuruluş aşamasının neticelendirileceği bildirildi.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler