Ana SayfaEkonomiUBER’e Bir Şok Daha! Turizmciler Belgelerini Geri İstiyor!

UBER’e Bir Şok Daha! Turizmciler Belgelerini Geri İstiyor!

-

UBER ile ilgili son günlerde yaşanan olumsuz gelişmelere biri daha eklendi. UBER’e D2 belgesini kullanım için veren turizm acenteleri geri alıyorlar.

Turizm Acenteleri D2 Belgelerini Geri Alıyor

D2 yetki belgelerinin UBER tarafından kullanılmasın önüne geçen yönetmelikten sonra bu belgeleri UBER’e kiraya veren turizm şirketleri belgelerini geri çekmeye başladılar. UBER ile ilgili yönetmeliğin çıkmasından ve korsan taşımacılık yaptığına karar verilmesinin ardından son birkaç günde verilen belgelerin yüzde 30’unun geri çekildiği öğrenildi.

Turizm Acentelerine de Ağır Cezalar Getirildi

Geçtiğimiz Salı günü Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Değişikliğe ve yeni düzenlemeye göre UBER ve taksiciler arasında devam eden konu yeniden Türkiye gündemine oturdu. Yönetmelikteki değişikliğe göre D2 belgelerini UBER’e kullanması için veren turizm şirketlerini de ağır cezalar bekliyor. Turizm acentelerinin UBER’e kullandırdığı D2 Turizm Taşıma Belgesi’nin tespit edilmesi halinde acenteleri ağır cezalar bekliyor. Şirkete ilk tespit edildiğinde 50 uyarı cezası verilecek. Bunun tekrarının belirlenmesi halinde ise 2 yıllığına D2 belgesi iptal edilecek. Taksiciler bu duruma sevinirken bir adım daha atıldı.

2 Günde Belgelerin Yüzde 30’u Geri Çekildi

UKOME olarak bilinen Ulaştırma Koordinasyon Merkezi, UBER tarafından kullanılan Turizm Servis Taşımacılığı Güzergah İzin Belgesi hakkında önemli yaptırımlar uygulamaya başladı. Yönetmeliğin yeni haline göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen Güzergah İzin Belgesi iptal edilecek. Bu sayede UBER’in kullandığı D2 Turizm Belgesi ve Güzergah İzin Belgesi ile ilgili caydırıcı nitelikte önlemler alındı. Bu adım üzerine UBER’e belgesini kiraya veren turizm acenteleri tarafından D2 belgeleri geri çekilmeye başlandı. Son 2 günde yaşanan  bu gelişmelerden sonra UBER’de kiralık olan D2 belgelerinin yüzde 30’unun geri istendiği öğrenildi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler