Ana Sayfa Ekonomi Kapıkule Sınır Kapısında 15 Kilometrelik Tır Kuyruğu!

Kapıkule Sınır Kapısında 15 Kilometrelik Tır Kuyruğu!

-

Türkiye’den Avrupalı ülkelere ihracat yükü taşıyan tırların sınır kapılarında oluşturduğu kuyruklar uzadıkça uzadı. Tır şoförleri uzayan kuyruklara tepki verdi.

Avrupa’ya Açılan Gümrük Kapılarında Kuyruk Uzuyor

Türkiye’den Avrupa’ya ihracat ürünü taşıyan tırlar Edirne ilindeki sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşturdu. Kuyruğun nedeni ise Bulgaristan tarafının yoğunluğa cevap verememesi olarak ifade edildi.

İhracat yüklerini Avrupalı ülkelere taşıyan tırların gümrük kapılarındaki çilesi bitmedi. Bulgaristan tarafının gümrük işlemlerini hızlı yapamaması tır kuyruğunun uzamasına neden oldu.

Edirne’deki sınır kapılarından alınan bilgilere göre Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki tır kuyruğu 15 KM’yi geçti. Aynı yoğunluk Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda da görüldü. Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndaki tırlarsa 13 kilometreyi bulan kuyruk oluşturdu.

Kapıkule Sınır Kapısı gümrüğünden geçmek için sıraya giren tır sayısı 600 kadar oldu. Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndaki kuyrukta ise en az 520 tırın beklediği görüldü. Bulgaristan tarafının gümrük işlemlerini tamamlamasını bekleyen tır şoförleri uzayan kuyruklara tepki verdi.

Kuyrukta sıra bekleyen bir tır şoförü kuyruğa iki gün önce girdiğini, Bulgaristan tarafının çok yavaş çalıştığını, bu sorunun bir süredir devam ettiğini, ihracat yükünü zamanında teslim edememekten endişe duyduklarını ifade etti. İki gündür insanı ihtiyaçlarını gidermekte sıkıntı yaşadıklarını da belirterek, soruna bir an önce çözüm üretilmesini dile getirdi.

Öte yandan tır kuyruğunda sıranın kendisine gelmesini bekleyen diğer bir tır şoförü ise, “Kuyruğun nedeni Bulgaristan gümrüğünün işlemleri yavaş yapmasından kaynaklı. Türkiye tarafında herhangi bir sorun yok. İşlemler olabildiğinde hızlı yapılıyor. Fakat aynı hız Bulgaristan tarafı için geçerli değil. Durum böyle olunca bizlerde böyle günlerce beklemek zorunda kalıyoruz” dedi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,263BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler