Ana SayfaEkonomiTCMB Mayıs Ayı Rezerv Varlıklarını Açıkladı!

TCMB Mayıs Ayı Rezerv Varlıklarını Açıkladı!
T

-

TCMB Mayıs ayına ilişkin resmi rezerv varlıklarını “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi” başlığı altında açıkladı.

TCMB’nin Rezerv Varlıkları Mayısta Azaldı

TCMB tarafından yapılan açıklamaya göre bankanın resmi rezerv varlıkları Mayıs ayıda geriledi. Azalış bir önceki aya kıyasla yüzde 4,2 oldu. TCMB’nin resmi rezerv varlıkları söz konusu ayın sonunda 107 milyar 300 milyon dolar seviyesine düşmüş oldu.

Döviz Varlıkları Mayısta (Aylık) Yüzde 4,7 Azaldı

Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi verilerine göre, alt kalemler dahilinde yer alan döviz varlıkları Nisan ayına kıyasla yüzde 4,7 oranında geriledi. TCMB’nin döviz varlıkları azalış sonrasında 81 milyar 300 milyon dolar olarak hesaplandı. Bankanın altın türündeki rezerv varlıkları ise aynı dönemde yüzde 2,4’lük azalış kaydetti ve 24 milyar 500 milyon dolara indi.

Merkezi Yönetim ve TCMB’nin önceden planlanmış yükümlülükleri (Vadesine bir sene yada daha az bir zaman kalmış) dikkate alındığında aylık değişim ay bazında yüzde 1,8’lik azalışa işaret etti. Yükümlülüklerin toplamı 10 milyar 800 milyon dolar seviyesine geriledi. Buna göre 10 milyar 800 milyon dolarlık yükümlülüğün 6 milyar 600 milyon dolarını anapara ödemeleri oluşturdu. Faizler toplamın 4 milyar 200 milyon dolarlık bölümüne denk geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre söz konusu yükümlülüklerin 1 milyar dolarlık kısmının 1 ay içinde yerine getirilmesi gerekiyor. 2 ile 3 aylık vadede olan yükümlülüklerin toplamı ise 800 milyon dolar olarak ifade edildi. 4 ile 12 aylık vadeye yayılan yükümlülüklerin toplamı ise 90milyar dolar seviyesinde kaydedildi.

Bankanın şarta bağlı döviz yükümlülüklerinin bir senelik zaman diliminde ödenecek kısmında, Hazine garantili dış borçlarla öteki yükümlülüklerden oluştuğu ifade edilenler arasında yer aldı. Bu yükümlülüklerin ay bazında yüzde 4,1 azaldığı, toplam yükümlüğünse 62 milyar 400 milyon dolara gerilediği belirtilenlerden oldu.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,361TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol