Ana SayfaKariyerBanka Müfettiş Yardımcısı: Sınav Süreci, Görevleri ve Maaşı

Banka Müfettiş Yardımcısı: Sınav Süreci, Görevleri ve Maaşı
B

-

Banka müfettiş yardımcısı, banka müfettişi konumuna gelene dek banka bünyesinde denetim personeli olarak faaliyet yürütmekte olan kişi olarak tanımlanmaktadır. Yani Müfettiş Yardımcılığı ile Müfettişlik arasında çok büyük bir fark vardır! Bankaları ve bankaların şubelerini denetleyen Banka Müfettişi olabilmek adına çalışmalar yürüten Banka Müfettişi Yardımcısı, asılda bir adı gibi bir müfettişin yardımcısı konumunda çalışmazken, yalnızca müfettişliğe atanana dek bu şekilde isimlendirilen kişidir.

Banka müfettiş yardımcılığı ve bankada müfettişlik pozisyonları için sınav aşamaları ilk etapta aynıdır. Bu alanda kariyer yapmayı hedefleyenler için ilk adım olarak nitelendirilmektedir. Bazı bankalarda 1 sene, bazı bankalarda ise 2 sene boyunca devam eden banka müfettiş yardımcıları, genel olarak bankacılık ve müfettişlik üzerine bilgi sahibi olmadıklarından ötürü üstad adı ile hitapta bulundukları kıdemli müfettiş yardımcısı, müfettiş ya da kıdemli müfettiş ile birlikte usta – çırak ilişkisi tarzında bir ilişki ile meslek üzerine bilgi edinip deneyim sahibi olmaktadır. Zamanla bu işin ehli haline gelen banka müfettiş yardımcısı, kıdemli bir hale gelerek kariyerini banka müfettişi olarak tamamlamaktadır.

Banka Müfettiş Yardımcısı Nasıl Olunur?

Banka Müfettiş Yardımcısı: Sınav Süreci, Görevleri ve Maaşı
Banka Müfettiş Yardımcısı Nasıl Olunur?

Müfettiş yardımcısı, ancak bankaların personel alımı ilanlarına başvuruda bulunarak olunmaktadır. Müfettiş yardımcısı olmak isteyen bireyler, bu alandaki banka sınavlarına girmesi ve bunun ile beraber mülakatlardan da başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir. Bu alanda gerçekleştirilen banka sınavları ise her bankaya göre değişiklik gösterirken, tüm adayların iyi derecede İngilizce bilmesi de gerekmektedir.

Bankaların bu alandaki sınavlarına girerek müfettiş yardımcısı olan kişiler 2 yıl bu pozisyonda çalıştıktan sonra Yetki Sınavına girerek Yetkili Müfettiş Yardımcısı’na terfi edilmektedir. Bu pozisyonda da 1 sene çalışan bireyler yeniden Yeterlilik Sınavına girerek en üst kıdem olan Müfettiş pozisyonuna yükselmektedir.

Banka Müfettiş Yardımcısı Görevleri Nelerdir?

Kariyer planlama üzerine müfettiş yardımcısı olan bireyler, bu alanda ilk olarak işe şube denetimleri ile başlamaktadır. Bünyesinde çalışıyor olduğu bankanın şubelerde işlerin yolunda ve prosedüre uygun işleyip işlemediğini denetlemekle görevli olan banka müfettiş yardımcısı, yalnızca yaşadığı şehirdeki şubelerle sınırlı kalmayıp şehirlerarası seyahatlerde de bulunmaktadır.

Banka Müfettiş Yardımcılığı için İşe Alım Şartları Nelerdir?

Müfettiş yardımcısı olabilmek için bankalar tarafından aranan bir takım şartlar mevcuttur. Bankaların başlıca aranmış olduğu şartlar ise;

  • Adayların 4 yıllık üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun,
  • 27 yaşını aşmamış,
  • İletişim becerileri kuvvetli,
  • Takım çalışmasına yatkın,
  • İyi derecede İngilizce bilen ve özellikle de seyahat engeli bulunmaması,
  • Bankanın düzenlemiş olduğu sınavları ve banka mülakat sorularını başarılı bir şekilde tamamlaması gibi şartlara bakılmaktadır.

Müfettiş Yardımcıları Ne Kadar Maaş Alır?

Bankada Müfettiş Yardımcılığı pozisyonunda görev alanlar en az 4.000 TL maaş almaktadırlar. Ancak bu maaş tutarı bankadan bankaya göre değişebilir, artış gösterebilir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol