Ana SayfaEkonomiEkonomi İhracat ve İthalat Verilerine Kilitlendi!

Ekonomi İhracat ve İthalat Verilerine Kilitlendi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye’nin Mayıs ayında gerçekleştirdiği ihracat belli oldu. Buna göre ihracat yıllık yüzde 5,3 oranında artış kaydetti. Aynı dönemde ithalatın Türkiye’ye çıkardığı fatura 22 milyar 65 milyon doları buldu.

İhracat ve İthalat Verileri Açıkladı!

TÜİK ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yılın beşinci ayına dair geçici dış ticaret istatistikleri açıklamasını yaptı. Piyasaların merakla beklediği veriler ekonomi basında son dakika haberi olarak geçildi. İstatistikler Mayıs ayında gerçekleşen ihracat ve ithalat verilerini içerdi.

Buna göre Türkiye’nin Mayıs ayında hayata geçirdiği dış satım 14 milyar 306 milyon doları buldu. Bu rakam bir önceki yılın aynı ayına yüzde 5,3’lük fark attı. Öte yandan yapılan açılamaya göre, aynı dönemde ithalatta arttı. İthalattaki artış 2017’nin Mayıs ayına göre yüzde 5,5 fazla oldu. Son durumda ülkemizin Mayıs ayı ithalatı 22 milyar 65 milyon dolara yükselmiş oldu.

Bu verilere göre Türkiye’nin dış ticaret açığı yüzde 5,7 artış kaydetti. Dış ticaret açığı 7 milyar 759 milyon dolar olarak açıklandı.

İhracatla ithalat karşılaştırılması yapıldığında yılın beşinci ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 64,8 seviyesine düştü. 2017’nn Mayıs ayında kaydedilen oransa yüzde 64,9 seviyesinde bulunmaktaydı.

İhracat 5 Ayda (Yıllık) Yüzde 7,9 Arttı

Yapılan açıklamada Ocak – Mayıs döneminde hayata geçen ihracat verileri de yer aldı. Buna göre yılın ilk 5 ayındaki ihracat yıllık yüzde 7,9’luk artış kaydetti ve 69 milyar 309 milyon dolara kadar yükseldi.

Aynı dönemler dikkate alındığında ithalattaki değişim yüzde 17,2’lik artışa işaret etti. Türkiye’nin 5 aylık ithalat faturasının toplamı ise 104 milyar 511 milyon dolar olarak kayda alındı.

Yılın ilk 5 ayılık zaman diliminde ülkemizin dış ticaret alanındaki açığı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 41,4 oranında yükseldi. Mayıs ayının sonu itibariyle dış ticaret açığı 35 milyar 202 milyon dolara yükselmiş oldu. Söz konusu dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranıysa yüzde 66,3 olarak kayda alındı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.