Ana SayfaSigortaTSB Uyardı! İşyeri Sahipleri Dikkat! 1 Temmuz Tarihinde Başlıyor!

TSB Uyardı! İşyeri Sahipleri Dikkat! 1 Temmuz Tarihinde Başlıyor!
T

-

TSB tarafından yapılan uyarıda yükümlülüklerini yerine getirmeyen işyerleri için cezaların uygulanacağını açıkladı.

Yükümlülükleri Yerine Getirmeyen Şirketlere Ceza Geliyor

Türkiye genelinde 10 kişi ile 50 kişi arasında çalışan sayısına sahip olan özel sektörde faaliyet gösteren şirketler 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren BES olarak bilinen Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik olarak geçecek. Kısa adı TSB olan Türkiye Sigortalar Birliği BES’teki otomatik katılım takvimine göre sisteme dahil olması gerekli olan işyerlerinin yükümlülüklerini yerine getirmemeleri durumunda cezalandırılacaklarını açıkladı.

BES’e Otomatik Katılan Kişi Sayısı 11 Milyon Oldu

TSB, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde geçerli olan otomatik katılım takvimine göre sisteme katılmak zorunda olan işyerlerinin yasal yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini, aksi halde cezaya tabi tutulacaklarını, BES’e otomatik katılım sayesinde tasarruf eden kişi sayısının 11 milyona ulaştığını, otomatik katılımdaki yeni aşamanın 1 Temmuz 2018 tarihinde devreye gireceğini, bu aşamada 231 bin işyerinde çalışmakta olan 4.5 milyon kişinin daha Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik olarak dahil olacağını, temmuz ayının ilk günü itibariyle personel sayısı 10 ile 49 kişi arasında olan şirketlerin Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik olarak katılacağını bildirdi.

Emeklilik Sözleşmesi Yapılması Gerekiyor

EGM olarak kısaltılan Emeklilik Gözetim Merkezi’nden elde edilen verilere göre 1 Ocak 2017 tarihinden bu zamana kadar BES’e otomatik katılımda yaklaşık olarak 75 bin adet işyerinin yer aldı. Sistemde bulunan 4 milyon çalışan ortalama olarak 3.9 milyar liralık fonun içinde yer aldığı ve biriktirdi. Türkiye Sigortalar Birliği tarafından yapılan açıklamada otomatik katılımda yer alacak olan işyerleri belirlenirken, çalışan kişi sayısının baz alınacağı, ayrıca sisteme dahil edilecek olan çalışanların 45 yaşını doldurmamış kişiler olacağı, bu işyerlerinin öncelikle emeklilik şirketleri ile görüşmesi ve çalışan kişiler adına emeklilik sözleşmesi yapmaları gerektiği de belirtildi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol