Ana SayfaEkonomiSigaranın Vergilendirmesi ile İlgili Önemli Düzenleme Yapıldı!

Sigaranın Vergilendirmesi ile İlgili Önemli Düzenleme Yapıldı!
S

-

Sigaradan alınan vergiler ile ilgili sistemde değişiklik yapılmasına karar verildi.

3 Vergi Çeşidinde de Değişiklik Yapıldı

Sigaranın vergilendirilmesi ile ilgili oranlarda değişiklik yapıldı. Sigaraya uygulanmakta olan 3 farklı vergiden birinde indirime gidilirken, diğer ikisinde artış yapıldı. Maktu vergi ve asgari maktu vergi oranlarında artış yapıldı. Yüzde 65.23 olan nispi vergi oranı da yüzde 63 oranına indirildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, sigaradaki vergiler ile ilgili yapılan sistem değişikliği hakkında açıklama yaptı.

Maktu Vergilerde Her Mükellefe Aynı Oran Uygulanır

Vergi mükellefleri arasında ayrım yapılmadan maktu vergi değişik oranlarda değil, her mükelleften aynı oranda alınıyor olmasıyla bilinen vergi çeşididir. Bu vergi çeşitleri arasında harç türleri, baş ve damga vergileri sayılabilir.

Asgari Maktu Vergi Nedir?

Asgari maktu vergi sigara ürünlerinin düşük fiyatlardan satılmasının önüne geçilmesi için tahsil edilen vergi çeşididir. Asgari maktu vergi hesaplanırken, sigaranın tüketiciye satış fiyatı ile verginin oranı çarpılır, çıkan rakamın asgari maktu vergiden yüksek olması halinde nispi vergi; düşük olması halinde asgari maktu vergi oranı esas kabul edilir.

Maliye Politikasından Para Politikasına Güçlü Destek

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararında sigaradan alınan nispi, maktu ve asgari maktu vergi oranlarında değişikliğe gidildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal bu konuda yaptığı açıklamasında bu vergi düzenlemesi ile maliye politikası tarafından Türkiye’nin para politikasına güçlü bir destek verilmiş olduğunu, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanmış olan Bakanlar Kurulu kararı ile tütün ürünlerinin vergilendirilmesi hakkındaki politikada değişikliğe gidildiğini söyledi.

Nispi Vergi Oranı 2.5 Puan İndirildi

Yapılan değişikliğe göre tütün ürünlerinden alınan nispi vergi oranı 2.25 puan indirildi. Asgari maktu ve maktu vergi oranlarında da 0.96 – 9.5 kuruş arasında artış yapıldı. Vergi sisteminde gerçekleştirilen bu değişiklik ile ilerleyen dönemlerde fiyatların artması ve enflasyon oranlarının baskılarının artması halinde bu etkilerin azaltılması hedefleniyor. Hedefler arasında ayrıca verilerden kaynaklı olan fiyat artışlarının da aşağı yönlü hareketinin sağlanması bulunuyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol