faizler-yeniden-yukseldi-hangi-bankanin-konut-kredisi-faizi-ne-kadar

Konut kredisi faizinde eşik değer yüzde 1 oranının altına indirilen bankaların konut kredisi faizleri yeniden yükseldi.

Bankaların Konut Kredisi Faizleri Yüzde 1’in Altına İnmişti

Geçtiğimiz aylarda düzenlenen konut kredisi faizi kampanyası ile bankalar konut kredilerinin aylık faiz oranlarını yüzde 1 olarak bilinen önemli eşik değerin altına çekmişti. Şimdi ise bankaların konut kredisi faiz oranları yeniden yükseldi ve ortalama olarak yüzde 1.5 seviyesine kadar çıktı. 2018 yılının nisan ayında konut kredisi faizleri yüzde 14.9 oranına çıkarak geride kalan 9 yılın en yüksek seviyesini görmüştü. Bu yılın mayıs ve haziran aylarında banka konut kredisi faizleri 9 ayın en düşük seviyesine inerek yüzde 13’ü görmüştü. Bu çıkışlar üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bankalara üst üste çağrılar yaparak faizleri düşürmelerini istemişti. Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım da 2018 yılı mayıs ayında TBB olarak kısaltılan Türkiye Bankalar Birliği’nin 61. Olağan Genel Kurulu’nda bir konulma yaparak aynı çağrıda bulundu. Bankaların konut kredisi faizleri Ziraat Bankası’nın liderliğinde 10 Mayıs 2018 tarihinden başlamak üzere yüzde 1’in altına indi. Ziraat Bankası’nı Şekerbank, Halkbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Ziraat Katılım Bankası da izledi ve bu bankaların konut kredisi aylık faiz oranları yüzde 1 oranının altına indirildi.

Şimdi Bankaların Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar?

  • Şu tarihlerde Ziraat Bankası’nın ve Halkbank’ın konut kredisi faiz oranları aylık yüzde 0.98 oranında devam ediyor.
  • 11 Mayıs 2018 tarihinde vadesi 10 yıl olan konut kredisi finansmanındaki katılım payını aylık yüzde 0.98’e indiren Ziraat Katılım Bankası’nın şimdiki oranı yüzde 1.42 olarak belirlendi.
  • Mayıs ayında atlık konut kredisi katılım payını düşüren Vakıf Katılım Bankası’nın şu tarihlerdeki oranı yüzde 1.49’a yükseltildi.
  • 14 Mayıs 2018 tarihinde 500 bin liraya kadar ve 120 ay vadeli olan konut kredisi faizlerini aylık yüzde 0.98’e düşürdüğünü açıklayan Vakıfbank’ın güncel faiz oranı yüzde 1.51 olarak değişti.
  • TEB olarak bilinen Türk Ekonomi Bankası 60 ay vadeli konut kredilerinde aylık faizi yüzde 0.99’a çekmişti. Ancak şu anda bu oran yüzde 1.63’e yükseldi.
  • Şekerbank’ın 10 Mayıs 2018’de yüzde 0.98’e çekilen konut kredisi aylık faiz oranı yeniden yüzde 1.95 oranına çıktı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın