Ana SayfaEkonomiElektrikte Serbest Tüketici Abone Sayısı Haziranda 1,5 Milyonun Altına Geriledi

Elektrikte Serbest Tüketici Abone Sayısı Haziranda 1,5 Milyonun Altına Geriledi
E

-

Elektriğini serbest tüketici olarak kullanan abone sayısı yılın altıncı ayında (Ay bazında) ciddi oranda geriledi. Azalış yüzde 32’nin üzerinde oldu.

Serbest Abone Sayısı Bir Ayda Yüzde 32,6 Azaldı

Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketinin verilerine göre elektriğini serbest tüketici olarak kullanan abone sayısı Haziran ayı sonunda, Mayısa kıyasla yüzde 32,6 oranında azaldı. Düşüş sorasındaki toplam abone sayısı ise bir milyon 498 bin 926 oldu.

Buna göre en yüksek serbest tüketici İzmir’de gözlemlendi. İzmir serbest tüketici abone sayısında 81 bin 506 kişiye ulaştı. Bunu Konya ve İstanbul takip etti. Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi verileri Konya ili genelinde 65 bin 146 abonenin olduğunu kanıtlar nitelikte oldu. İstanbul ise Haziran ayında 64 bin 402 aboneye serbest kullanıcı olarak hizmet verdi. Kentin Anadolu ve Avrupa yakası detaylarına bakıldığında Avrupa tarafında 24 bin 98 abonenin bu kapsamda hizmet aldığı kaydedildi. Anadolu tarafında elektriğini serbest tüketici olarak kullanan abone sayısınınsa 40 bin 304 olduğu dikkat çekti.

Serbest elektrik kullanıcı sayısı Haziran ayında aylık yüzde 32,6 gibi bir düşüş yaşadı. Azalış sonrasındaki toplam abone sayısı bir milyon 498 bin 926 seviyesine gerilemiş oldu.

Serbest tüketiciler grup bazında detaylandırıldığında mesken abonelerinin çoğunlukta olduğu gözden kaçmadı. Buna göre mesken aboneleri toplamın bin milyon 129 bin 968 kişisini oluşturdu. Ticarethane aboneleriyse toplamdan 345 bin 497’lik pay aldı.

Serbest elektrik tüketicilerine yönelik son düzenleme geçen yılın son ayının ilk günü yapılmıştı. EPDK tarafından yapılan düzenleme sonrasında serbest tüketicilerin yıl bazlı limiti 2.000 kilovat saate düşürülmüştü. Öncesindeki limitse 2.400 kilovatsaat olarak uygulanmaktaydı. Buna göre ay bazında 70 TL ve üzerinde fatura ödemesi yapan aboneler tükettikleri elektriği diledikleri tedarikçiden alamaya hak kazanmıştı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol