Ana Sayfa Ekonomi Kurbanlık Fiyatları Yüzde 10 Zam Bekliyor!

Kurbanlık Fiyatları Yüzde 10 Zam Bekliyor!

-

Kurban Bayramına 1,5 aylık zaman varken, kurbanlık fiyatları şimdiden cep yakmaya başladı. Vatandaş fiyatlar yükselmeden kurbanlığını alma telaşesine düştü.

Dikkat! Kurbanlık Fiyatları Artacak!

Kurbanlık fiyatları hakkında açıklama yapan Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı önümüzdeki ayın döviz kurlarına işaret ederek, kurun zam oranını belirleyeceğini ifade etti.

Alınan bilgilere göre bu sene büyükbaş kurbanlık hayvanda en düşük fiyatın 7 bin lira olacağı, küçükbaş kurbanlık fiyatınınsa bin lira seviyesinde olacağı ifade edildi. Buna ek olarak kurbanlık fiyatlarının önümüzdeki günlerde yüzde 10’dan fazla zamlanacağı da belirtilenler arasında yer aldı.

Kurbanlık Hayvan Sayısı Yeterli

Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanının açıklamasına göre 2018 yılının kurban bayramı için yurt genelinde yeteri kadar büyük ve küçükbaş hayvan bulunuyor. Yani et fiyatlarının artmasını gerektiren bir durum şimdilik yok. Fakat bayrama sayılı günler kala satışlar artacak ve artan taleple birlikte kurbanlık fiyatları farklılık gösterebilecek.

Bülent Tunç açıklamasında dün açıklanan enflasyon rakamlarına işaret ederek, üreticinin bu veriyi dikkate alacağını kaydetti. Dövizdeki yukarı yönlü hareketlerin maliyetleri artırdığına değinerek, yem ve yakıt fiyatlarının arttığını dile getirdi. Üreticinin kurbanlık satışları maliyet hesabına göre yapacağını, zammın enflasyon rakamının üzerinde olabileceğini aktardı. Bu kapsamda Ağustos ayındaki döviz fiyatlarının belirleyici olduğunun altını çizdi.

Öte yandan 2017 yılında kurbanlık hayvan fiyatları 6 bin liradan başlamış, hayvanın büyüklüğüne göre 22 bin liraya kadar yükselmişti. Küçükbaş kurbanlık fiyatları ise 6 lirayla 1.200 TL arasında alıcı bulmuştu. Bu dönemde gerçekleşen satışlardansa 10 milyar liralık kazanç elde edilmişti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler