Banka planlama uzmanı, bir banka görevlendirilmiş olduğu herhangi bir branşta, bölüme bağlı tüm faaliyetlerin belirlenen hedeflere ulaşması sağlayan, hedeflerin altında gerçekleşen faaliyetler ile ilgili olarak da neden sonuç analizi yaparak daha iyi bir hal almasını sağlayan kişilerdir. Bankalarda;

 • Ekonomi planlama,
 • Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) gelecek planlama,
 • stratejik planlama gibi branşlarda görevlendirilir.

Bankacılık sektöründe kariyer yapmak üzere yola çıkan ve bünyesinde çalışmış olduğu bankaya üstün hizmet sağlayan kişilerdir.

Banka Planlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Banka planlama uzmanı olarak kariyer yapmayı hedefleyen bireylerin öncelikle banka iş ilanlarını yakından takip etmesi gerekmektedir. Bu kapsamda pek çok banka, çeşitli departmanlarındaki ihtiyaçları doğrultusunda bünyesinde görevlendireceği planlama uzmanı alımı gerçekleştirmektedir. Genellikle Endüstri Mühendisliği mezunu olmasına bakılan planlama uzmanı adaylarının görevlendirileceği departmana göre;

 • Ekonometri,
 • İşletme,
 • Matematik
 • İktisat,
 • Ekonomi gibi bölümler,
 • Mühendislik bölümünden mezun olması gerekmektedir.

Ayrıca banka tarafından aranan şartları taşıyor olması, banka sınavlarına girip başarılı olması ve banka mülakat sorularını da başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir. Ancak bu sayede bir bankada planlama uzmanı olarak görev alabilmek mümkün olacaktır.

Banka Planlama Uzmanı Görevleri Nelerdir?

Banka Planlama Uzmanı: Görevleri ve Maaşı - Banka Planlama Uzmanı Görevleri Nelerdir
Banka Planlama Uzmanı Görevleri Nelerdir?

Kariyer planlama doğrultusunda bu sektörde banka planlama uzmanı olan bireylerin görevleri, çalışmış olduğu departmana göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; bir bankada Ücret ve Komisyon Merkezi Planlama Uzmanı olarak çalışan kişi;

 • Global ve yerel piyasaları takip ederek sektör ile ilgiil değerlendirmelerde bulunmak,
 • Birimin sorumluluğu olan işlem ve hizmetler ile alakalı fiyatlandırma çalışmaları yapmak,
 • Bankalardaki pazarlama, satış ve ürün yönetimleri için performans geliştirme toplantıları düzenlemek,
 • Gerekli görüldüğünde birimlere yön vermek gibi görevlere sahiptir.

Stratejik Planlama Uzmanı ise bankanın kurumsal stratejisi ile uyum iş birimleri stratejisinin iş birimleri ile birlikte meydana getirdiği planlama sürecinde stratejik gelişim planlamaları hazırlamak ve belirlenen girişimler ile ilgili temel performans göstergelerinin sene içerisinde göstermiş olduğu temel gelişmeleri takip etmek gibi görevler üstlenmektedir.

Banka Planlama Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Banka planlama uzmanı işe alım şartları, genellikle bankalara ve görevlendirilecek olan departmana göre değişiklik göstermektedir. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olması gereken adayların, ayrıca branşlarında minimum 2 yıl tecrübe sahibi olması ve başvurusunda bulunmuş olduğu banka sınavlarını başarılı bir şekilde tamamlamış olması gerekmektedir.

Banka Planlama Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

Bankada Planlama Uzmanı olarak görev alan kişilerin aldıkları maaşları 4.000 TL’den başlar. Ancak bu maaş bankadan bankaya göre farklılık gösterebilmektedir.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın