Ana Sayfa Kariyer Banka Pazarlama Departmanı Ne İş Yapar? İşe Alım Şartları Nelerdir?

Banka Pazarlama Departmanı Ne İş Yapar? İşe Alım Şartları Nelerdir?

-

Banka pazarlama departmanı, bir banka için en önemli departmanlardan biridir. Bu departmanın amacı, banka adına hem yeni kaynakların oluşturulması, hem de bankacılık hizmetleri dahilindeki ürünlerin, bank kaynaklarının en verimli bir şekilde kullanılmasını sağlaması adına pazarlamaktır ve satışını gerçekleştirmektir. Banka pazarlama departmanında, banka şubesinin müşteriler adına bankacılık ürünleri pazarlanmakta ve müşterilerin risk değerleri ölçülmektedir.

Bankacılık Kariyerinde Yükselmek

Kariyer planlama doğrultusunda bankacılık sektöründe kariyer yapmayı hedefleyen bireyler, sıfırdan pazarlama yetkilisi pozisyonuna yükselebileceği gibi, pazarlama yetkilisi pozisyonundan daha üst seviyelere de yükselebilmektedir. Bankacılık kariyerinden yükselebilmek için personellerin sıkı ve disiplinli bir şekilde çalışmasının yanı sıra banka tarafından yükselmek için düzenlenen banka sınavlarına da girmesi gerekmektedir. Bankalar tarafından kurum içi düzenlenen bu sınavlarda başarılı olan  her aday, sektör içerisinde yükselebilmektedir.

Banka Pazarlama Departmanı Ne İş Yapar?

Banka pazarlama departmanında çalışmakta olan yetkililer, çeşitli görevler üstlenmektedir. Bünyesinde çalışmakta olduğu bankanın politikaları çerçevesinde mevcut müşteriler ile alakalı bir Pazar araştırması yapmak, müşteriler adına gerçekleştirilen finansal analizleri değerlendirmek, kredi paketini eksiksiz hazırlamak gibi faaliyetler yürüten bu departman, ayrıca müşteri ziyaretleri ve telefon görüşmeleri üzerinden banka ürünlerini pazarlama, müşteri işlemlerini takibi ve problemlerin çözümü, yeni müşteri araştırması ve müşteri portföyüne yeni müşterilerin katılmasını sağlama gibi faaliyetler yürütmektedir.

Tüm bunların yanı sıra müşteri açısından iş planı hazırlayarak müşterilerin performansını takip etmek, yapılan kredi teklifinin onaylanmaması halinde müşteriye bilgi vermek ve kredili müşterilerin banka haricindeki çalışmalarını takip etmek gibi işler de yürütmektedir.

Banka Pazarlama Departmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Banka pazarlama departmanında işe alım şartları bankalara göre değişiklik gösterse de, genel olarak üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun, gerekli mesleki karaktere sahip ve banka sınavlarına girerek başarılı olmak gibi şartlara aranmaktadır. Öte yandan erkek adayların askerlik görevini yerine getirmiş ya da en az 2 sene tecil ettirmiş olması gereken bu pozisyonda adaylar, tüm şartların yerinde olması halinde banka mülakat sınavlarına tabi tutulmaktadır. Banka mülakat sorularını da başarıl bir şekilde tamamlayan adaylar bu departmanda işe alınmaktadır.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,263BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler