Ana Sayfa Bankacılık Barkod Numarası Sorgulama ve Oluşturmak Zor Değil!

Barkod Numarası Sorgulama ve Oluşturmak Zor Değil!

-

Barkod, hemen hemen her ticari üründe yer alan, o ürün ile alakalı olarak stok durumu, fiyat bilgisi ya da bunun gibi konularda bilgi edinebilmeyi sağlayan, değişiklik gösteren ebatlardaki çubuklardan meydana gelen ve elektronik bir cihaz ile okunabilen sembole verilen addır. Barkod numarası oluşturma için ilgili kurumlara müracaat edilmesi gerekirken, bu işlem sayesinde ürün ile alakalı her türlü işlem kolaylıkla halledilebilmektedir.

Barkod Numarası Nedir?

Barkod numarası, genellikle perakende olarak satışı gerçekleştirilen ürünler için, standart barkodlama yapabilmek adına oluşturulan bir numaradır. Barkod numarasının içerisinde ait olduğu ülkenin kodu ve şirketin kodu gibi bilgiler yer almaktadır. Barkod numarası oluşturma işlemi Türkiye’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki Milli Mal Numaralandırma Merkezi’nde, ülke ve şirket gibi bilgiler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmektedir.

Öte yandan barkod oluşturma işlemi, online olarak da şirketler tarafından gerçekleştirilebilmektedir. İnternet üzerinden sunulan bu hizmetler sayesinde, gerekli bilgiler girilerek barkod oluşturma işlemi yerine getirilebilmektedir.

Barkod Numarası Sorgulama

Barkod numarası sorgulama işlemi sayesinde, barkodun hangi ülkeye ya da hangi şirkete ait olduğu, ürünün stokta mevcut olup olmadığı, nereden temin edilebileceği gibi çeşitli bilgilere erişim sağlayabilmek mümkündür. Çeşitli kanallar aracılığı ile gerçekleştirilebilen barkod numarası sorgulama işlemi, genellikle online olarak yapılmaktadır.

Bunun ile beraber barkod sorgulama işleminde, firma adı ile sorgulama yapılarak, bir şirkete ait olan barkod numarasına erişim sağlayabilmek de mümkündür. Yine bazı sorgulama kanalları aracılığı ile şirketin ismi, ülkesi gibi gerekli bilgiler girilerek barkod sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmekte ve o şirkete ait olan barkod numarasına erişim sağlanabilmektedir.

9 Adımda Barkod Numarası Oluşturma

Barkod numarası oluşturma işlemi, teknolojinin ilerleme göstermesi ile beraber hazırlanan çeşitli platformlar üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde pek çok internet sitesi online olarak barkod oluşturma imkanı sunarken, bu işlem için izlenmesi gereken yollar;

  • Firmanın ön ek numarasının alınması,
  • Numaraların atanması,
  • Barkodların basılma yönteminin belirlenmesi,
  • Barkodların okunacağı noktanın belirlenmesi,
  • Barkod alfabesinin seçimi,
  • Boyunun belirlenmesi,
  • Metnin belirlenmesi,
  • Rengin belirlenmesi,
  • Yerleşimi ve barkod kalite planının oluşturulmasıdır.

Bu işlemlerin ardından barkod numarası elde edilmiş olunacaktır.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,262BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler