Ana Sayfa Sağlık Erken Yaşta Diş Bakımını Öğrenen Çocuklar Daha Sağlıklı Büyüyorlar

Erken Yaşta Diş Bakımını Öğrenen Çocuklar Daha Sağlıklı Büyüyorlar

-

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Sanaz Sadry, çocuklarda ortodonti tedavisinin çok önemli olduğunu söyledi. Süt dişlerinin geçici olmasının, ana dişlerin ihmal edilmesine ve erken çekilmelerine neden olabildiğini belirten Sadry, “Süt dişlerinin, normal sürelerinin tamamlanmasına kadar ağızda kalmaları, hem çene kemiklerinin gelişmesi açısından, hem de düzgün bir diş yapısının oluşması açısından önem taşımaktadır. Bu yüzden çocukların diş yapısının takip edilmesi, ileride oluşacak daimi dişlenmenin sağlığının bozulmaması için çok önemlidir” dedi.Çocukların ortodontik tedaviye  yetişkinlere oranla daha kolay uyum sağlayabildiklerinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Sanaz Sadry sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çocuklarda ortodontik muayene, 6-7 yaşlar civarında yani ilk daimi dişlenmenin başladığı zaman olmalıdır. Bu yaşta hem dişlerde oluşabilecek sorunlar, hem de çenelerin bozuklukları teşhis edilebilir. Bazen çok kolaylıkla uygulanan basit damaklıklarla ortodontik bozukluklar tedavi edilir. Ortodontik tedavide, çocuklar büyük hastalara göre daha kolay kabullenip uyum gösterirler. Tedavi gören çocuklar, ders çalışabilir, oyun oynayabilir, spor ve sanat aktivitelerinde bulunabilirler. İlk başlandığında, birkaç gün ağrı ve sıkma hissi olsa da, kısa zamanda dişler ve ağız dokuları bunlara alışır ve adaptasyon oluşur.” İAÜ Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sanaz Sadry ortodontik tedavilerin çocuklara yalnızca fizyolojik yarar sağlamadığına, çocukların yaşadıkları psikolojik sıkıntıların da giderilmesine yardımcı olduğuna dikkat çekerek sözlerini tamamladı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,887BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
34TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler