Ana SayfaSağlıkErken Yaşta Diş Bakımını Öğrenen Çocuklar Daha Sağlıklı Büyüyorlar

Erken Yaşta Diş Bakımını Öğrenen Çocuklar Daha Sağlıklı Büyüyorlar

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Sanaz Sadry, çocuklarda ortodonti tedavisinin çok önemli olduğunu söyledi. Süt dişlerinin geçici olmasının, ana dişlerin ihmal edilmesine ve erken çekilmelerine neden olabildiğini belirten Sadry, “Süt dişlerinin, normal sürelerinin tamamlanmasına kadar ağızda kalmaları, hem çene kemiklerinin gelişmesi açısından, hem de düzgün bir diş yapısının oluşması açısından önem taşımaktadır. Bu yüzden çocukların diş yapısının takip edilmesi, ileride oluşacak daimi dişlenmenin sağlığının bozulmaması için çok önemlidir” dedi.Çocukların ortodontik tedaviye  yetişkinlere oranla daha kolay uyum sağlayabildiklerinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Sanaz Sadry sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çocuklarda ortodontik muayene, 6-7 yaşlar civarında yani ilk daimi dişlenmenin başladığı zaman olmalıdır. Bu yaşta hem dişlerde oluşabilecek sorunlar, hem de çenelerin bozuklukları teşhis edilebilir. Bazen çok kolaylıkla uygulanan basit damaklıklarla ortodontik bozukluklar tedavi edilir. Ortodontik tedavide, çocuklar büyük hastalara göre daha kolay kabullenip uyum gösterirler. Tedavi gören çocuklar, ders çalışabilir, oyun oynayabilir, spor ve sanat aktivitelerinde bulunabilirler. İlk başlandığında, birkaç gün ağrı ve sıkma hissi olsa da, kısa zamanda dişler ve ağız dokuları bunlara alışır ve adaptasyon oluşur.” İAÜ Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sanaz Sadry ortodontik tedavilerin çocuklara yalnızca fizyolojik yarar sağlamadığına, çocukların yaşadıkları psikolojik sıkıntıların da giderilmesine yardımcı olduğuna dikkat çekerek sözlerini tamamladı. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.