Trafik Sigortası Yaptırmak Gerekir mi?

0
Trafik Sigortası Yaptırmak Gerekir mi?

Trafik Sigortası Yaptırmak Gerekir mi?

Trafik sigortası 2918 sayılı kanun gereği Trafik müdürlüğü tarafından zorunlu hale getirilmiş bir sigorta türüdür. Bu sebeple herkes tarafından yani motorlu araç sahipleri tarafından yapılmak zorundadır. Bunu zorunlu hale getirmenin başlıca sebeplerinden biri de trafikte can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Olası kaza ihtimallerine karşı kendiniz teminat altına alacağınız bir sigorta türü olan trafik sigortasında maddi hasar karşılanmaktadır.

Kasko Sigortası Trafik Sigortası Yerine Geçer mi?

Kasko sigortası yaptırmak trafik sigortası yerine geçer mi sorunsalını da açıklamak gerekirse böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü her iki sigorta türü de araç sigortası kapsamına girse dahi aslında ayrı başlıklar içerir. Kasko sigortasını yaptırmak kendi aracınızı garanti altına almaktır. Ancak trafik sigortasını yaptırmak karşı tarafın aracını teminat altına almaktır. Ayrıca kasko sigortası zorunlu sigortalar grubu içine girmez ve bu sebeple kaskoyu yaptırmak trafik sigortasını kapsamaz. Öncelik trafik sigortasına aittir. Çünkü bunu yaptırmak zorunludur. Araç sahipleri dilerlerse trafik sigortasına ek teminat ekleyerek bu sigortayı kasko içine de alabilirler.

Trafik sigortası limitleri;

Bu sigortayı yaptıracak olan araç sahipleri, bu sigorta limitlerinin belirlenmesinde aracın modeli, tipi, yaşı ve ilinin etkin rol oynadığını unutmamalıdır. Online trafik sigortası sorgulaması yaparak trafik sigortası fiyatlarının her bir sigorta şirketince fiyatlandırmasını öğrenebilir, karşılaştırmalı yoldan giderek kendinize en uygun trafik sigortası fiyatını görme şansına sahip olabilirsiniz.

Trafik sigortası mali sorumluluk içine giren bir sigortadır ve araç sahiplerinin bu sigortayı yaptırmama gibi bir lüksleri yoktur. Sizde kendi aracınızla güvenle yolculuk yapmak ve olası kaza risklerine karşı önlem almak istiyorsanız hemen bir sigorta acentesine giderek hayat kurtaran trafik sigortasını yaptırmakta gecikmeyin.

Trafik Sigortası Yaptırırken Önemli Olan Nedir?

Trafik sigortası kişilerin güvenle yolculuk yapmaları için gerekli olan bir sigorta türüdür. Mali sorumluluk çerçevesinde zorunlu hale getirilen ve trafik sigortası bir yıl süre ile yenilenmesi gereken bir sigortadır. Araç sahiplerinin bu sigortayı yaptırmak yükümlü olduğu unutulmamalıdır. Çünkü aracına trafik sigortası yaptırmayan kişiler yüksek ceza limitleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

Kaza anında yaşanan can ve mal kayıplarına karşı önlem amaçlı oluşturulan trafik sigortasında limit ödemesinde yani tazminatta belirleyici olan kazanın büyüklüğüdür. Can ve mal kayıplarının yaşandığı kazalarda mağduriyeti azaltmak için tazminat ücreti çok daha fazladır. Trafik sigortası teminat kapsamı altında yaşanan kazaları karşılamaktadır. Teminat dışında kalan kazlarda ise sigorta ödemeyi karşılamamaktadır.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın