Ana SayfaBankacılıkKredi Kullanırken Karşılaştığınız Kırmızı Kalem Nedir?

Kredi Kullanırken Karşılaştığınız Kırmızı Kalem Nedir?
K

Kredi Kullanırken Karşılaştığınız Kırmızı Kalem Nedir? Kırmızı Kalem Yememek için Önlem Alıyor Musunuz? Detaylar Bankaciyim.net'te!

-

Değişen yaşam standartları, düşük gelir ve karşılanamayan ihtiyaçlar sebebiyle birçok insan bu eksiklikleri karşılamak için bankaları bir aracı olarak görmeye başlamıştır. Bankaların sunduğu kredi tekliflerinden yararlanarak bu ihtiyaçlarını gidermektedirler. Ancak bazen çekilen krediler, çeken kimseler tarafından zamanında ve doğru miktarda ödenmek zorundadır.  Bazı durumlarda ise krediyi çeken kişi gerek maddi sıkıntıların devam etmesi gerekse farklı nedenlerden ötürü krediyi ödeyememelerine sebep olmaktadır. Borçlarınızı ödeyememek ise sizin kırmızı kalem yemenize sebep olmaktadır. Peki, kırmızı kalem nedir?

Kırmızı Kalem Nedir?

Kırmızı kalem, hatta kırmızı kalem yemek diyelim biz buna. Kullanmış olduğunuz kredinin veya kredi kartının borçlarının ödenmemesi halinde takibe düşmeniz, dosyanızın mahkemelik olması anlamına gelmektedir. Merkez bankasının veri tabanındaki kara listeye benzeyen kırmızı kalem, bankaların kendi veri tabanlarında toplanmaktadır.

Bu sebepten ötürü kırmızı kalem yenmesi durumunda kişinin kara listeye girmesi ile aynı seviyede sayılmaktadır. Bankanın kredi olanaklarından yararlanıp ödemelerinizi düzenli yapmadığınız taktirde öncelikle kredi notunuz bu durumdan negatif etkilenmektedir. Kırmızı kalem yemenin başlangıcı böyledir. Ödemelerinizin birkaç ay gecikmesi sadece faiz cezası ile telafi edilebilirken kredi notunuz yine de bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.

Ödemelerinizin 3 aydan (90 gün) daha fazla gecikmesi halinde ise daha büyük sorunlar sizleri beklemektedir. Verilen sürenin aşılması durumunda bankalar size, avukatlar vesilesiyle bir haftalık bir zaman tanımaktadır. Bu zaman sınırı içerisinde borcunuzun tamamını ödemeniz istenir. Bu süre içerisinde kırmızı kalem yersiniz.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol