Ana SayfaBankacılıkKredi Notum Neden Yükselmiyor?

Kredi Notum Neden Yükselmiyor?

Kredi Notum Neden Yükselmiyor? diye merak ediyorsanız detaylar bankaciyim.net'te!

-

Günümüzde birçok banka müşterileri için çeşitli fırsatlar ve hizmetler sunarak hem halka hem de kurumsal alanlara finansal destek sağlamaktadır. Sağladığı destek ve kendi iç politikaları ile bankacılık sektörünün temel taşlarını oluşturmaktadırlar. Çeşitli yatırımlar, krediler, sermayeler ile her alanda faaliyet göstermektedirler.

Bankaların esasında en çok kâr sağladığı nokta kredi hizmetleridir. Bireylere ve kurumlara sağladıkları kredi paketleri ile faizlerden büyük getiriler elde etmektedirler. Ancak kimi zaman hatta şuanda ve ilerleyen günler için birçok müşteri bankalara geri ödeme yapmakta sıkıntı yaşamaktadır. Ya hiçbir geri ödeme yapamaz hale geliyorlar ya da geç geri ödemeler nedeniyle banka belirli yaptırımlarla müşterilerinden bunu tahsil etmeye çalışmaktadırlar. Bankaların müşteri konumunda olan sizler ise bu sıkıntılara yakalanmak istemiyorsanız tedbirinizi önceden almalısınız.

Çünkü banka sizin her olumsuz hareketiniz neticesinde kredi notunuzu düşürmektedir ve banka ile olan ilişkinizi zedelemektedir. Bazılarınızın kredi notum neden yükselmiyor? Sorunuzun cevabı aslında bu problemde yatmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, müşteri ve bankalar (finans kuruluşları) arasında geçen her türlü mali işlemler neticesinde, ortaya çıkan sayısal ifadelerin analizidir. Bankalar, müşterilerinin sektördeki referansı olarak bu kredi notlarını kullanmaktadır. Yıllardır bankalar müşterilerine kredi vermeden önce mali geçmişlerini incelemektedir. Bu mali analizi yaparken referans aldıkları ve kredi riskini hesapladıkları önemli bir etkendir.

Kredi notum neden yükselmiyor? Sorusunun cevabı esasında bankanızla aranızdaki ilişkiden kaynaklı bir durumdur. Eğer çektiğiniz krediyi zamanında ödeyemiyorsanız veya geç ödeyip faiz bindiriyorsanız bu kredi notunuza olumsuz olarak yansımaktadır.

Kredi kartı borçlarınızı asgari tutar üzerinden ödemek de kredi notunuzun düşmesine sebep olmaktadır. Kredi kartı borcunuzu öderken borcunuzun tamamını öderseniz kredi notunuz bundan olumsuz etkilenmez.

Bu yüzden kredi notunuz yükselmekten ziyade düşmektedir. Esasında zaten kredi notu birdenbire yükselebilen bir şey değildir. Zaman alan ve banka ile iyi ilişkiler sonucu yükselmektedir.

Ayrıca kredi borcunuz 1 gün geç ödense dahi kredi notunuz düşmektedir. 30 gün geç ödenmesi ile eş değer bir puan düşüşü yaşanmaktadır. Kefil olmanız da kredi puanınızı düşüren durumlardan bir tanesidir. Son olarak ise hesabınızda para olmaması veya bakiyenizin düşük olması da kredi notunuzu olumsuz etkilemektedir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler