Bankacılık Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim? diye merak edenler için detaylar Bankaciyim.net'te!

Son Güncelleme:

Her işinizi bankadan halletmeyi seviyorsanız ve bankalarla sürekli bir ilişki içerisinde iseniz bunları öğrenmenizde fayda var. Çünkü ilerleyen günler için kredi çekmek, kredi kartı kullanmak ve diğer finansal ihtiyaçlarınız için kredi notunuzu yüksek tutmanız şart. Kredi notumu nasıl yükseltebilirim diye merak ediyorsanız tüm detaylara bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankaların bireylerin geçmiş dönemlere ait mali analizleri neticesinde ortaya çıkan sonuçların derecelendirilmesidir. Mali geçmişiniz ne kadar iyiyse o kadar rahatça bankalarla birlikte çalışabilir ve sorunsuz bir finansal ilişki kurarsınız.

Kredi notumu nasıl yükseltebilirim? Sorusunun cevabını gelin aşağıda sizlere açıklayalım.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Herkes tarafından bilinmese de, kredi notu bankaların kredi değerlendirme ölçütlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Son zamanlarda KKB ve Findeks’in kurulması ile ön plana çıkmış durumdadır. Bu yazımızda ilk önce kredi notunuzu düşüren etkenlere değineceğiz ve hangi hususlara dikkat etmeniz gerektiğini söyleyeceğiz. Daha sonrasında ise kredi notunuzu nasıl yükseltebilirsiniz ona değineceğiz. İlk olarak bilinmesi gereken şey ise kredi notunun aniden ve hızla yükselmeyeceğidir. Adım adım ve zamanla yükselmektedir. Kredi notunuzu bilmiyorsanız önce kredi notunuzu hesaplamalısınız.

Kredi notunuzu bankalarınızın kredi notu hesaplama araçları ile hesaplayabilirsiniz veya bankanızdan bu konu için detaylı bilgi ve destek alabilirsiniz.

Kredi notunuzu öğrendikten sonra düşüren etkenleri belirlemeniz lazım. Kredi notunuzu düşüren etkenlerden ilki, bankaya olan ödenmemiş kredi borçlarınız veya normal borçlarınızdır. Kredi kartı borçlarınızın tamamını da ödemiş olmanız kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredi borcu ödemelerinizde gecikme yaşarsanız banka bu bir gün dahi olsa kredi notunuzu düşürmektedir. Ödeme gününüzden birkaç gün önce ödemenizi yaparak bunu engelleyebilirsiniz. Sigortanız yoksa veya çalışmıyorsanız banka ne kadar kredi notunuz yüksek olursa olsun kredi ve kredi kartı vermemektedir. Bunu da unutmamak gerekmektedir.

Kefil olmanız ve herhangi bir bankacılık kanalıyla yaptığınız kefillik durumunda da kredi notunuz düşebilir. Kefil olduğunuz kişinin performansı sizin puan durumunuza etki edebilir. Hesabınızda para barındırmamanız veya düşük tutarlar barındırmanız da düşürmektedir. Aylık gelirinizin düşük olması da kredinizi notunuzu düşüren unsurlar arasında yer almaktadır. Bu maddeler ile kredi notunuzu düşüren şeylerden kaçınabilirsiniz. 0 ve 1100 arasındaki puanlar düşük kredi notu iken 900 ve 1100 arası kredi notuna sahip müşterilere kefil olmadan kredi verilmemektedir. Kredi kartı limiti ise düşük bir tutar olmaktadır.

Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle tüm kredi kartı borçlarınızı ödemelisiniz. Tüm borçlarınız ödenmiş olmalı. Limitlerinizin de aktif olarak bir süre duruyor olması gerekmektedir.

Sonraki adımda kredi notunuzu güncelleyiniz. Hesaplarınız üzerinden de havale ve EFT gibi işlemler yapmaya çalışmanızdır. Tüm işlemlerinizde internet bankacılığını kullanın. Eğer nakit paranız var ise bunu vadeli hesap açıp o hesapta tutarak da kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Limit arttırma talebinde bulunmanız da kredi notunuzu yükseltecektir. Farklı bankalardan kredi kartı başvurularında bulunun. Limitlerinin önemi yok, ne kadar aktif ve borçsuz kredi kartınız var ise o kadar yüksek kredi notunuz olacaktır.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,155BeğenenlerBeğen
7,201TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler