Bankacılık ve Finans ile İktisat Bölümleri Arasındaki Farklar

Bankacılık ve Finans Bölümü ile İktisat Bölümü arasındaki farklar sıklıkla merak edilir. İş kolları birbirine benzerlik gösteren bu iki üniversite bölümünden birini tercih edecek olanlara yazının devamındaki bilgiler ışık olabilir.

Google Haberlere Abone Ol:

Üniversiteye girecek olanların kafasını kurcalayan sorulardan biri de tercih döneminde hangi bölümleri seçecekleridir. Diğer pek çok yazımızda olduğu gibi bu yazımızda da tercih yapacak olanlara ve yeni mezunlara yardımcı olmaya çalıştık. Bankacılık ve Finans Bölümü ile İktisat Bölümü arasındaki farklar sıklıkla merak edilir. İş kolları birbirine benzerlik gösteren bu iki üniversite bölümünden birini tercih edecek olanlara yazının devamındaki bilgiler ışık olabilir.

Bankacılık ve Finans İktisat Bölümü’nün Detaylarından Oluşur

Aslında benzer bütün bölümlerin en başının İktisat Bölümü olduğu söylenebilir. İşletme, Maliye, Ekonometri, Uluslararası Finans, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Sigortacılık, Uluslararası Ticaret, Dış Ticaret, Çalışma Ekonomisi, Pazarlama, Endüstri İlişkileri gibi üniversite bölümleri ve benzerlerinin neredeyse tamamında İktisat Bölümü’nün detayları öğretilir. İktisat haricindeki bu bölümlerden çoğu eskiden ayrı birer bölüm değildi ve İktisat Bölümü öğrencileri tarafından ek ders olarak alınırdı. Yapılan düzenlemelerle ayrı birer bölüm oluşturuldu. Bankacılık ve Finans Bölümü de bu bölümlerden biri olarak oluştu.

Bankacılık ve Finans ile İktisat Eğitimi Arasındaki Fark

İktisat Bölümü ile Bankacılık ve Finans arasında kararsız kalanların ilk dikkat edecekleri nokta ekonomiye ne kadar ilgi duyduklarıdır. İktisat Bölümü’nde ağırlıklı olarak ekonomi teorisi eğitimleri verilir. Bu bölümdeki eğitim geneldir ve ekonomi teorisinin ayrıntıları öğretilir. Bankacılık ve Finans Bölümü’nde ise ekonomiye ek olarak kendi alanının detayları öğretilir. Bunlar bankacılık mevzuatları, bankaların işleyişi sistemi, bankacılık işlemleri gibi konulardır. Bir bakıma Bankacılık ve Finans Bölümü’nde okuyan kişinin bu alanda uzmanlaşması sağlanır.

Yüksek Lisans Yapmayı Düşünüyorsanız

Üniversite tercihi yapacak olanlara yüksek lisans eğitimi almayı düşünmeleri halinde lisans eğitimlerini İktisat Bölümü’nde almaları, yüksek lisanslarını Bankacılık ve Finans Bölümü’nde almaları önerilir. Böylece bir yandan ekonominin teorideki tüm detayları lisans eğitimi süresince öğrenilmiş, yüksek lisans eğitiminde de bankacılık ve finans alanlarında uzmanlık kazanılmış olur.

Araştırmacı mısınız, Yenilikçi mi?

İktisat Bölümü’nde öğrenci olanların öncelikle araştırmacı olması gerekir. Ekonomi bilen bir yönetici adayı olarak iş yaşamına başlamak isteyenlerin İktisat Bölümü okuması tavsiye edilir. Matematiğe meraklı olan, teknik alanlarda görev almak isteyenlerin bu bölümü okuması uygundur. Bankacılık ve Finans Bölümü ise piyasalardaki tüm güncel gelişmelerin takip edilmesini, yeni mevzuatların izlenmesini ve öğrenilmesini gerektirir. Yenilikçi bir yapınız varsa bu bölümde kendinizi geliştirebilirsiniz.

Eksiklerinizi Alacağınız Derslerle Giderebilirsiniz

Üniversitelerin tüm bölümlerinde olduğu gibi İktisat Bölümü öğrencileri de eksik olduğunu düşündükleri ya da yetkinlik sahibi olmak istedikleri konularında ders seçerek bu eksiklerini öğrencilikleri boyunca giderebilirler. Bankacılık ve finans ile ilgili derslerden alınarak bir yandan bu alanda gelişim de sağlanabilir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.