Kredimi Ödeyemezsem Ne Olur?

Bankalara olan kredi borcunuzu ödeyemezseniz hangi durumlarla karşılaşırsınız? Neler yapabilirsiniz? Detaylar Bankaciyim.net'te!

0
Kredimi Ödeyemezsem Ne Olur?

Yeni bir iş kuracaksınız veya ev, taşıt alacaksınız ya da çevrenize olan borçlarınızı ödemek adına parasal olarak desteğe ihtiyacınız var. Nereden nasıl karşılayacağınızı bilmediğiniz için bankanızdan, maddi sıkıntınızı karşılayacak kadar kredi çektiniz.

Dışardaki borçları kapattınız ancak bu sefer bankaya olan geri ödeme tarafında sorunlar çıkmaya başladı. Çeşitli sebepler veya finansal sorunlar nedeniyle borcunuzu ödeyemez hale geldiniz. Kredimi ödeyemezsem ne olur? Diye bir soru içinizi kemirmeye başladı. Esasında bu soru kredi çekmeden önce sorulması gereken bir sorudur ancak ne yazıkki genel olarak düşünülmeyen bir durumdur. Bu sorunu yaşayanlar için yasal sürecin nasıl yol aldığını açıklayalım.

Kredimi Ödeyemezsem Ne Olur?

Kredi borcunuz ödenmezse, bankalar yasal takip işlemi başlatmaktadırlar ama tabii bunun belirli bir süresi ve süreci vardır. Borcunuzun ödeme süresinin üzerinden 90 gün (3 Ay) geçtikten sonra yasal takibe alabilirler. Bu takip süresince avukatlar aracılığıyla borçlarınızı çeşitli yollardan temin etmeye çalışırlar. Eğer bu 90 gün içerisinde borcunuzu kapatırsanız sadece gecikme faizi ile kurtulabilirsiniz.

Herhangi yasal bir yaptırımla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ancak verilen süre içerisinde borcunuzu ödemezseniz, bu sefer sizinle doğrudan iletişime geçer. Size 7 günlük (1 Hafta) bir ek süre tanımaktadır. Geciken borcunuzun ödenmesini talep eder. Ödeme konusunda hala sıkıntı yaşıyorsanız, bankanızdan 90 günlük süre içerisinde kredi yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

Ek süre de geldi geçti ama siz hala borcunuzu ödeyemediniz. Bu sefer işler daha ciddi bir hal almaya başlamaktadır. 7 günlük süre dolduktan sonra kredi yapılandırma isteği bankanızdan da gelebilir. Olumlu bir dönüş yapmanız durumunda, kalan toplam borçlarınız, mevcut faizler ve ödeme gücünüz gibi etkenler göz önüne alınarak yeni bir ödeme planı oluşturulur.

Yapılandırmaya yanaşmamanız durumunda ise artık hukuki süreç başlatılacaktır. Banka tarafından tahsis edilen avukatlar tarafından, ilk olarak Merkez Bankası kara listesine girersiniz. Kredi siciliniz bozulma yaşar.

5 yıllık bir süre zarfı boyunca kredi alamazsınız. Bunlara ek olarak da mahkeme kararları neticesinde banka hesaplarınızı bloke edebilir, maaşınızın da belirli bir kısmına el konulabilir ve icra takibi de başlatılır. Bu yüzden kredi alınmadan önce iyi bir finansal analiz yapılması gerekmektedir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın