İpotekli kredi nedir? Araba ipotekli kredi nedir? Araba ipotekli kredi alabilir miyim? Şeklinde sorularla ve isteklerle bankalardan arabanız vasıtasıyla kredi alıp alamayacağınızı merak ediyorsunuz ve cevap arıyorsunuz.

Sizler için önce ipotekli kredinin ve araba ipotekli kredinin ne olduğunu açıkladıktan sonra araba ipotekli krediyi nasıl alacağınızı kısaca açıklayacağız.

İpotekli kredi, bankalara kredi başvurusunda bulunurken teminat olarak bir konutu göstermeniz ve ona dayanarak kredinizi çekmenize olanak sağlayan bir kredi şeklidir. Aklınıza şu soru gelebilir sadece konut ile mi ipotek yapabiliyoruz? Bu durumda işin içine araba ipotekli kredi girmektedir.

Araba ipotekli kredi ise yüksek tutarlı ihtiyaçlarınız için arabanızı rehin göstererek yapabileceğiniz teminatlı kredi şeklidir. Konut yerine arabanızı ipotek ettirerek kredinizi çekip kullanma imkanına sahip oluyorsunuz. Yani evet, araba ipotekli kredi alabilirsiniz. Banka bunun için sizden yine belirli şartlar istemektedir.

Arabanızı teminat olarak gösterdiğiniz için banka çoğu zaman sizden kefil istemeyecektir. Çünkü zaten geri ödeme yapmasanızda verdiği krediyi temin edebileceği bir güvencesi bulunmaktadır. Bankalar arabanızı ipotek altına almadan önce de kredi kullanımına uygunluğuna da bakmaktadır. Aracınızın üzerinde  başka bir ipotek var ise ipotek altına alınması uygun karşılanmamaktadır.  İpotek altına alınabileceği uygun görülürse ne kadar kredi kullanabileceğiniz ve hangi vadelerde kredi kullanabileceğiz kararı veriliyor.

Karşılıklı onaydan sonra ise kredinizi çekip kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Araba ipotekli kredi ile ilgili daha fazla detay öğrenmek için çalışmak istediğiniz bankalara müracaat edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 + 12 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.