Ana SayfaSağlıkKirazın Faydaları Saymakla Bitmiyor

Kirazın Faydaları Saymakla Bitmiyor
K

-

Kiraz Latince  Prunus cinsine aittir. Kiraz antosiyaninler açısından zengindir – çilek kırmızı pigment. Bu antosiyaninler sayesinde kiraz yemek kişinin sağlıklı hale  gelmesine ve vücuda zarar veren oksitlerden kurtulmasına yarayan  antioksidanlar almasına yardımcı olur.

Son yıllarda kiraz suyu üzerinde devam eden araştırmalar kiraz ve kiraz suyu faydalarını ortaya çıkarmaktadır.

Kiraz Suyu Sağlık Faydaları

Antioksidanlar serbest radikallere dur diyebilen nadir meyvelerden biri olan kiraz, suyu çekilmeden kabukları ile birlikte tüketilmelidir.

Hepimiz meyve ve sebze sularının genel olarak antioksidanlar açısından zengin olduğu gerçeğinin farkındayız. Kiraz meyvesinde ise antioksidanlar daha fazladır, antioksidanlar örneğin kanser veya ateroskleroz gibi sağlık sorunlarına yol açan vücuda zararlı serbest radikalleri atmak için kiraz önemli bir işlev üstlenir. Her gıda maddesinin oksijen radikali emme kapasitesi açısından farklı düzeyleri vardır.

Gut azaltılması

Vişne suyu faydaları ve kiraz suyu faydaları arasında gut hastalığından muzdarip insanlara şifa olduğu bilinmektedir. Kirazda var olan antosiyaninler gut hastalarında eklem arasında oluşan ürik asit kristallerini eriterek yardımcı olur vücutta ürik asit seviyelerinin düşürülmesinde yardımcı olur. Ürik asit kristalleri yüzünden eklemlerde oluşan hasarları gidermenin en iyi yolu sadece taze kiraz tüketimidir.

KirazKolon Kanserini de Önlüyor

Antosiyaninler de önemli ölçüde kolon kanseri riskini azaltır. Bu nedenle, kirazın düzenli tüketimi tavsiye edilmiştir. Kiraz suyu faydaları arasında ayrıca  kalp sorunları kalp krizi ve inme riski azaltılmaktadır.

Vitamin Kaynağı

Vitaminler, ko-enzim görevi görürler. Vücut tarafından üretilmezler ama metabolizmanın işleyişi için son derece önemlidirler. Kiraz Sağlıklı bir kardiyovasküler sistem için tavsiye edilmektedir. Kiraz, kalp ve damar sağlığı için iyi olduğu bilinen flavonoidler içerir. flavonoidler dışında, A vitamini, beta karoten, fenol ve melatonin gibi yararlı içerikler de kirazda mevcuttur.

Kirazın Anti-Enflamasyon Özelliği

Kiraz suyu Faydaları optimal uzun mesafeleri koşmak zorunda olan atletlerin ihtiyaç duyacağı enerjiyi de içermektedir. Düzenli olarak vişne ve/veya kiraz  suyu tüketen sporcular diğer meyvelerin suları içmek diğerlerine göre daha az kas ağrısı çekiyorlar. Buda kirazın çok iyi bir kas ağrı kesici olduğunun kanıtıdır. Antosiyaninin iyi bir anti-biyotik olduğu da bilinmektedir.

Sinir ve Dolaşım Sistemi Üzerinde Kirazın Etkisi

Antosiyaninler sadece iltihabı azaltmada yardımcı değil, aynı zamanda diğer faydaları da var. Dolaşım problemleri olan insanlar antosiyaninlerin iyileştirici özelliklerinden yararlanmak için her gün düzenli olarak 100 gram kiraz yemek çok faydalıdır. Ayrıca kiraz yemek sağlıklı sinir işleyişini sağlar.

Uykusuzluk Çekenlere Kiraz Önerilmektedir

Avrupa ve Amerika’da kiraz üzerine yapılan araştırmalar ve Son çalışmalar vişne suyu ve kiraz suyunun uykusuzluk tedavisinde yararlı olduğunu gösteriyor.

Kiraz aynı zamanda bir antioksidan olan melatonin içerir. Bu doğal uyku alışkanlıklarının kazanılmasında yatıştırıcı özellik göstermektedir. Kiraz ve kiraz suyunun diğer faydaları ise şunlardır:

  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi
  • Stres Azaltma
  • ruh halini dinginleştirme-sakinleştirme

Kiraz Suyu Miktarı

Her şeyin azı karar çoğu zarar. Bu ilkeden hareketle bu kadar yararı olan kirazın ve vişnenin çok aşırı tüketilmesinin zararlı olabileceğini hatırlamak gerekir. Günlük 100 gram kiraz tüketmek yararlı iken günde 1 kilo kiraz tüketmek zararlı olabilir. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol