Ana SayfaSağlıkVitaminler ve Mineraller

Vitaminler ve Mineraller

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Vitaminler ve mineraller metabolizmamız için ve normal büyüme için az da olsa gerekli olan besin maddeleri sınıfına girerler. Vitaminler genel yapıları itibariyle enerji sağlamazlar. Fakat metabolizma ile ilgili reaksiyonlardan koenzim görevi görürler, vücudumuzda birçoğu sentezlenemeyen vitaminlerin besinlerle birlikte alınması gerekir.

B12 vitamini A vitamini D vitamini gibi vitaminler karaciğerimizde depolanırlar.

Bütün vitaminlerin kompleks olarak bir arada bulunduran meyve sebze veya herhangi bir besin bulunmadığı için vitaminlerin günlük alımını tam olarak sağlayabilmek için çeşitli besinlerle beslenmemiz gerekiyor. Her mevsimde bünyenin ihtiyacına göre tasarlanan meyveler ve sebzeler, günlük olarak vitamin ihtiyacımızı karşılamamıza yardımcı olurlar.

Vitamin Eksikliği Ne Gibi Sonuçlara Yol açar

 Vitaminleri eksik olarak almak bağırsaklarımızdaki absorbsiyonu bozar. Organizmamızda vitaminlerin eksik olması hipovitaminoz olarak isimlendirilir. Vitaminlerin hiç olmaması ise avitaminoz olarak isimlendirilir. Dengesiz beslenme ile yakından ilişkili olan vitamin eksikliği ya da vitamin yokluğu yaşam standardını düşürür ve hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Vitaminler genel olarak yağda eriyebilen vitaminler /suda eriyebilen vitaminler olarak iki kısımda incelenir. A vitamini D vitamini E vitamini K vitamini gibi vitaminler yağda eriyenler B1 vitamini B2 vitamini B3 vitamini B5 vitamini B6 vitamini B12 vitamini gibi vitaminler ise suda erimektedirler.

Folik asit vitamin C B12 vitamini de suda eriyen vitaminler arasındadır. A vitamini hayvansal dokularda bulunur ve formu retinol formudur.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.