AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü İş Sahaları

Üniversitelerin Açıköğretim Fakültesi bölümleri tercih yapmak isteyenlere pek çok seçenek sunar. Bu seçeneklerden biri de Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü olarak bilinir.

Google Haberlere Abone Ol:

Üniversitelerin Açıköğretim Fakültesi bölümleri tercih yapmak isteyenlere pek çok seçenek sunar. Bu seçeneklerden biri de Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü olarak bilinir.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Neden Tercih Edilir?

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) öğrencisi olan kişilerin en büyük avantajı derslere girme zorunlulukları olmadığından bir yanda çalışabiliyor olmalarıdır. Ayrıca bu bölümler, örgün üniversite öğrencileri tarafından da tercih edilir. Çalışanlar kariyerlerine ve eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla AÖF bölümlerinden birini tercih etme yoluna giderler.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü de bankacılık ve sigortacılık alanlarından birinde çalışan kişiler tarafından mesleki bilgilerinin artırılması, bu bilgilerin güncellenmesi için tercih edilir. Diğer sektörlerde çalışanların bu bölümü tercih etme sebepleri bankacı ya da sigortacılık mesleklerinde çalışmak için gerekli bilgileri edinmesi ve bu alandaki personel alımlarına iş başvurusu yapabilecek olmalarıdır. Son yıllarda her iki sektör için personel ihtiyacının yoğun olması kişileri AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’nde okumaya yönlendirmiştir.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’ne Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Açıköğretim Fakültesi bölümlerine kayıt olma şartları AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü için de geçerlidir. Bu bölüme en az lise ve dengi okul mezunu olan herkes kayıt yaptırabilir. Örgün üniversite bölümlerinde okuyanlar yatay geçiş yapabildikleri gibi, herhangi bir üniversite bölümünden mezun olanların da AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’ne kayıt yaptırmaları mümkündür.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Sahaları Nelerdir?

Açıköğretim Fakültesi ön lisans bölümlerinden olan AÖF Bankacılık ve Sigortacılık okuyanlar özel sektör ve kamu bankalarında çalışabilirler. Bu kişilerin ayrıca;

 • Finans kurum ve kuruluşlarında,
 • Muhasebe firmalarında,
 • Çeşitli sektörlerin muhasebe birimlerinde,
 • Bilgi işlem birimlerinde,
 • Banka ve sigorta firmalarının satış – pazarlama birimlerinde çalışabilirler.

Bu bölüm mezunu olup da sigortacılık alanında kariyer yapmak isteyenler, sigortacılık ürün ve hizmetlerinin sunulduğu özel sektör firmalarında, kamu kurumlarında çalışabilecekleri gibi bankaların sigorta birimlerinde de iş bulabilirler.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Mezunları için Kamuda Çalışma Şartları

Açıköğretim Fakültesi’nde 2 yıllık ön lisans programlarından olan Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü mezunlarının kamu bankalarında veya kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilmeleri için KPSS’ye yani Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmiş olmaları gerekir. Tüm kamu kurumları personel alımlarında ayrıca kamuda görev yapmak için gereke şartları detaylı bir şekilde belirtirler. KPSS ve diğer şartları yerine getiren AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunları kamu personeli olarak çalışabilirler.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

Açıköğretim Fakültesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’nü bitirenler;

 • Devlet bankalarında,
 • Sermaye Piyasası Kurulu’nda,
 • SPK tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlarda,
 • Kamu finans kurumlarında,
 • Maliye Bakanlığı’nda kredi analizi yapan firmalarda,
 • Uluslararası denetim firmalarında,
 • Leasing firmalarında,
 • Reasürans firmalarında,
 • Firmaların finans ve muhasebe departmanlarında iş bulabilirler.

Bu kişiler banka ve sigorta ürünleri – hizmetleri, ekonomi ve finans ile ilgili bilgi sahibi olduklarından iş sahaları da oldukça geniştir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.