Ana SayfaBirikim & YatırımYatırım Fonu Nedir? Nasıl Kazandırır?

Yatırım Fonu Nedir? Nasıl Kazandırır?

Yayın tarihi:

Google Haberlere Abone Ol:

Yalnızca yetkili kuruluşlar tarafından piyasaya sürülebilen ve tasarruf sahiplerinden toplanan paraların değerlendirilmesi yöntemi ile kazanç vadeden varlıklar, yatırım fonu olarak değerlendirilir. Ülkemizde yatırım fonlarının oluşturulması belli bir yasal düzenlemeye bağlanmıştır. Buna göre yatırım fonu kurabilmek, Sermaye Piyasası Kurulu izni gerektirmektedir. Bankalar, sigorta şirketleri, çeşitli aracı kurumlar ve emekli sandıkları yatırım fonu çıkartabilmektedir.

Yatırım Fonları Ne Şekilde Kazandırır?

Fonlar çok çeşitlidir. Doğru yatırım yapabilmek için fonlara kazanç sağlayan gelirleri bilmek gerekir. Çünkü alınan fon değer kazandığında, yatırımınız katlayacak, değer kaybettiğinde ise fon almak için yatırdığınız para eriyecektir.

  • Fon, sahip olduğu menkul kıymetten kar payı almaktadır. Elde ettiği tüm geliri ise fon portföyüne yansıtır.
  • Fonun elinde bulunan menkul kıymetin, değeri arttığında satış yapacaktır. Satıştan elde edilen kar yine fon portföy hesabına aktarılır.
  • Fonun elinde bulunan gayrimenkulün, değeri arttığı halde satış yapılmadığında alınan katılma belgesinin değeri artacaktır.

Yatırım Fonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Fonlar, genellikle mevduat hesabı ile karıştırılır. Oysa Yatırım fonlarında kazanmak kadar kaybetmekte vardır. Bu sebeple, riske girilerek yapılan bir yatırım olduğu unutulmamalıdır. Yatırım fonu almadan önce, risk durumu göz önüne alınmalı, acil lazım olabilecek para ile fon yatırımı yapılmamalıdır. Bir yıl içinde yatırım yapma beklentisi olan fonlara yönelmek gerekir. Daha önceki yıllarda en çok kazandıran fonları araştırmak, fon tercihinde avantaj yaratacaktır.

  • Getirisi yüksek olan fonlar; genellikle hisse senetleridir. Hisse senetlerinin daha fazla kullanıldığı fon ise A tipi fonlardır. Fakat hisse senetlerinin değerlenmesindeki dalgalanmalar, hisse senetlerini riskli hale getirmektedir. Yani A tipi fonlarda risk fazla ama kazanç veya kayıp oranı daha yüksektir. Bu özelliği sebebi ile eline geçecek parayı önceden bilmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmez.
  • Az riskli fonlar; B tipi fonlar az risklidir. Doğru yatırım yapıldığında her hilekârda kazandıracaktır. Fakat B tipi fonların kar payı daha düşüktür. C tipi fonlarda ise kazanç miktarı az ama tamamen risksiz fonlar gurubuna girer. Başım ağrımasın alacağım parayı bileyim diyenlerin C tipi fonlara yönelmesi önerilir.
Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

2 YORUMLAR

  1. bir bankaya fon a 285000tl yatırdım. ilgili anka ,bana hangi fona nekadar yatırdığı vs.konusunda ne belge nede bilgi vermiyor.yatıralı 3 ay oldu.bugün durumu sorduğumda ;getiri olmadığı ğibi,ana paradan 15000 tl.zararda olduğumu öğrendim.banka benim pramdan hem para kazanıp hemde ana paramı tırtıklamış olabilirmi.ne yapmam gerekir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,247TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...