Kariyer Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? Bu konuda gerçekten bilgi sahibi misiniz? İşte meslek seçimi ile ilgili tüm detaylar Bankaciyim.net'te!

Son Güncelleme:

Meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken şeyler çok önemlidir. Son birkaç yılda teknolojik gelişmeler, çalışan insan sayısının artması ve meslek çeşitliliği gibi nedenler ile mesleklerin çalışma şartları değişmiştir. Okul bitirdikten sonra açıkta kalma korkusu, gençleri kendi istedikleri mesleklerden uzaklaştırmakta ve iş imkânı fazla olan mesleklere yönlendirmektedir. Fakat her mesleğin kendine has koşulları bulunur. Kişi sevmediği, zevk almadığı işi yaparken mutsuz olur. Özellikle üniversite eğitimi başlamadan çocuk severek yapacağı ve kendi özelliklerine uygun mesleği belirlemelidir.

Meslek Seçiminde Hangi Hatalar Yapılır?

  • En sık yapılan hata, aile fertlerinin istediği mesleğe yönelmektir.
  • Kariyer getirisine bakarak meslek seçmek yanlıştır.
  • Arkadaş gurubunun yöneldiği mesleği, onlardan ayrılmamak için seçmek yanlıştır.
  • Sınavdan alınan puan yetiyor diye, istenmeyen bir mesleğe yönelmek yanlıştır.
  • Şehre göre okul veya bölüm tercihi yapmak yanlıştır.
  • Toplum tarafından ilgi gören mesleklere yönelmek yanlış olacaktır.

Meslek Seçimi Neye Göre Yapılır?

Meslek seçiminde anlık karar vermek yanlıştır. Özellikle sınav dönemine giren çocukların, çevrenin etkisi altında kalarak karar vermesi, yanlışın başlangıcı olur. Kendi becerilerine ve zevklerine göre tercih edilen meslek, hayat boyu mutlu şekilde çalışmayı, yapılan işten huzur duymayı sağlayacaktır.

Meslekleri yakından tanımak seçim konusunda en bariz fikri verecektir; her meslek az çok bilinir. Fakat detaylı araştırıldığında, artı ve eksi yönleri daha net ortaya çıkar. Meslek seçimi için, ilgi duyulan mesleklerin detaylı olarak araştırılması gerekir.

Kişilik özellikleri dikkate alınmalıdır; her meslek her insanın yapabileceği özellikte değildir. Savunma içgüdüsü oldukça gelişmiş olan gençlerin, hukuk, öğretmenlik, rehberlik ve psikoloji gibi ifade gücüne dayanan mesleklere yönelmesi gerekir. Hızlı problem çözme yeteneği bulunan gençlerin ise tıp ve mühendisliklere yönelmesi önerilir.

Yetenekler dikkate alınmalıdır; özellikle resim, müzik bölümlerinin tamamen yetenek ile seçildiği unutulmamalıdır. Ayrıca meslek seçecek olan kişinin kendi yapabileceklerini, kendi içinde değerlendirmesi önerilir.

Neler yapmaktan hoşlanıldığı göz önüne alınmalıdır; meslek seçimi için zorlanan genç, yapmaktan hoşlandığı etkinlikleri göz önüne almalıdır. Kendisine haz veren etkinliklerin yer aldığı mesleklere yönelmelidir. Bazı mesleklerde çok fazla seyahat gerekirken, bazı mesleklerde ise yıllarca eğitim devam eder.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,644TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,530TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler