Kredi Yasal Takip ve İdari Takip Süreçleri!

Kredi Yasal Takip ve İdari Takip Süreçleri! İdari Takip Nedir? Yasal Takip Nedir? Yasal Takip Başlama Süresi! Detaylar İçin...

0
Kredi Yasal Takip ve İdari Takip Süreçleri!

Kredi Yasal Takip ve İdari Takip Süreçleri!

Ülkemizde milyonlarca kişi nakit ihtiyaçlarını bankalardan kredi çekerek karşılamaktadır. Ülkemizde büyük ve orta ölçekli birçok banka hizmet vermektedir. Bu bankalar, çeşitli faiz oranları ve vade seçenekleriyle kredi sunmaktadır. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, tarım kredisi, bayram kredisi gibi çeşitli isimlerle kredi imkanı sunulmaktadır. Bu kredilerin bazıları yılın tümünde bazıları da dönemsel olarak sunulmaktadır.

Kredi borcu olan ancak kredi borcunu zamanında ödeyemeyen kişileri bazı sorumluluklar beklemektedir. Bu noktada yasal takip nedir idari takip nedir sorusu gündeme gelmektedir. Bu iki konu da borcunu geciktiren ve kredi ödemesinde yükümlülüklerini yerine getirmeyen kişilerle ilgilidir.

İdari Takip Nedir?

Bankalara kredi borcu olan kişiler borcunu zamanında ödemediğinde öncelikle uyarı yapılmaktadır. Birkaç taksit üst üste ödeme yapmayan kişilere 90 günlük süre tanınmaktadır. Bu 90 günlük süre içerisinde borcunuzu kapatmanız durumunda sadece gecikme faizi ödeyerek yasal prosedürden kurtulabilirsiniz. Bu süreçte dilerseniz yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu talep bankadan da gelebilir. Eğer yapılandırma yaptırır ve bu yapılandırmaya sadık kalarak borcunuzu öderseniz yasal yükümlülüğe girmeden kurtulabilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz.

Banka tarafından verilen 90 günlük sürede borcunu kapatmayan kişiler hakkında idari takip başlatılır. İdari takip başlatılan kişilere ek süre tanınır ve bu süre içerisinde borcunu kapatması beklenir. Eğer bu süre içerisinde borcunu kapatmaz ve yapılandırma talebinde de bulunulmazsa artık idari takip yasal takibe dönüşür ve hukuki prosedür başlamış olur.

Yasal Takip Nedir?

Kredi ya da kredi kartı borçlarıyla ilgili yasal takip nedir idari takip nedir sorusunun en önemli kısmı yasal takip sürecidir. Yasal sürecin başladığını bankanın avukatı borçlu kişiye bildirir. Borcu yasal takibe giren kişi Merkez Bankası’nın kara listesine girer ve 5 yıl boyunca kredi çekmesi engellenmiş olur.

Borcu yasal takibe giren kişi hakkında mahkeme tarafından hesaba bloke konulması, maaşın bir kısmına el konulması ve sonunda da icra takibi kararları verilebilir. Bu süreçle karşılaşmamak için dikkatli olunmalıdır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın