Ana SayfaEkonomiEv Alırken Emlakçı Komisyon Ücretleri 2019

Ev Alırken Emlakçı Komisyon Ücretleri 2019

Ev Alırken Emlakçı Komisyon Ücretleri 2019! Ev alırken emlakçı komisyonları ne kadardır? Evin satış bedelinin oranı! Detaylar İçin...

-

Ev Alırken Emlakçı Komisyon Ücretleri 2019

Farklı sebeplerden ötürü herkes gibi ev sahibi olmak isteriz. Ev satın alırken ya evde konaklamayı planlyoruzdur ya da yatırım amaçlı olarak girişimde bulunuruz. Bu satın alma girişimleriniz için emlakçıların aracılığına ihtiyaç duyarsınız. Emlakçılar, satın alacağınız konutun veya evin sahiplerinin talepleri üzerine düzenlenen iş sözleşmeleri yaparak, evin alımı ve satımı işlemlerini gerçekleştirir. Genel işlemlerde aracılık yapan emlakçıların evin kiralamasında da aracı rolü oynamaktadır. Peki ev alırken emlakçı ne kadar alır?

Emlakçılar tarafından sağlanan bu hizmetler ise belirli komisyonlar karşılığında sağlanmaktadır. Emlakçılar bu komisyonu hem alıcıdan, hem satıcıdan tahsis etmektedirler. Bu komisyon bedeli emlakçının verdiği hizmete göre değişiklik göstermektedir. Alım satım işlemlerinde farklı, kiralama hizmetlerinde farklı komisyon ücretleri belirlenmektedir. Bütün bunlara binayen bir evin satışı söz konusu olursa, emlakçının komisyon olarak tahsis edeceği ücret, satış bedelinin yüzde 3’ü oranında hesaplanıp, alınmaktadır.

Evin satış bedelinin %3 ‘ü oranında tahsis edilen bu komisyon bedeli, emlakçılara ayrı ayrı ödenmektedir. Yani bu komisyonu hem evi satan alan kişi ödemektedir hem de evi satan kişinin ödemesi gerekmektedir. Teoride bu durum böyle belirtilse de gerçek hayatta bu durum değişiklik gösterebilmektedir. Ülkemizde emlakçı tarafından istenen komisyon çoğunlukla alıcı tarafından karşılanmaktadır. Yani normalde evi satan kişiden yüzde 3 ve evi alan kişiden yüzde 3 komisyon alınması gerekirken, bu beden sadece alıcıdan tahsil edilmektedir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler