Ana SayfaGündemTürkiye'nin En İyi Üniversiteleri

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  En İyi Türk Üniversiteleri

  Hafta sonu yapılan son LYS sınavının ardından gençlerin gözleri üniversitelere çevrildi. İşte URAP araştırma laboratuarının kriterlerine göre Türkiye’nin en iyi üniversiteleri…

  URAP Araştırma Laboratuarı 9 kritere göre Türkiye’nin en iyi üniversitesi sıralamasını yaptı ve ODTÜ bu sıralamada  1. oldu.  Sıralama yapılırken başlıca esas alınan 9 kriteri şu şekilde sıralayabiliriz: Makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı, doktora mezun sayısı, doktora öğrenci oranı ve öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı.

  Geçen yılki sıralamada yine birinci olan ODTÜ”nün puanı bu sene  736,84 oldu. Aralarında az puan farkı olmasıyla ODTÜ”den  sonra gelen okullar  Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi oldu. 2009’dan bu yana sıralamanın yapıldığını belirten URAP Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut şu şekilde açıklamada bulundu: “Geçtiğimiz yıl üniversitelerin dünya sıralamalarında, ilk binde 18 ve ilk ikibinde 76 üniversitemiz yer almayı başardı. Dünyada 20 bin civarında üniversite olduğunu göz önünde bulundurulduğunda, ülkemizdeki üniversitelein çoğu üniversiteden daha iyi konumda olduğu görülmektedir.”

  Geçen yıllarda binden fazla atıf alan makaleler değerlendirme dışı bırakılırken, bu yıl CERN kaynaklı makalelerde önemli ölçüde artış olduğu gözlendi. 500den fazla ortak yazarı olan 1.018 makale bu sene değerlendirmenin dışında tutuldu.

  Akbulut , CERN ortaklı makale sayısının Türkiye’deki tüm makalelerinin yüzde birini oluşturduğu açıklamasında bulundu. 2011-2015 yılları arasında yayınlanıp Türk araştırmacıların yer aldığı 1018 makalenin yazarının sayısı 500’ü geçmişti. Her sıralama sisteminin eleştiriye açık olduğunu belirten Akbulut bu sistemin de eleştirilebileceğini söyledi ve üniversitelerden gelecek öneriler ve geliştirilen çalışmalar sonucunda mevcut sıralama sisteminde değişiklik yapılmasının mümkün olduğuna değindi.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,248TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.