Yetkinlik Bazlı Mülakat Nedir?

Yetkinlik Bazlı Mülakat Nedir? Günümüzde En Çok Rağbet Edilen ve Tercih Edilip Uygulanan Bir Yöntemdir! Detaylar İçin…

0
Yetkinlik Bazlı Mülakat Nedir?

Yetkinlik bazlı mülakat, günümüzde en çok rağbet edilen ve tercih edilip uygulanan bir yöntemdir. Bu mülakat tekniğinde adaya yöneltilen sorularla geçmişte gösterdikleri performansları ve herhangi bir sorunla başa çıkmadaki davranış şekli esas alınıp değerlendirme yoluna gidilir. Bu yöntemle gelen adayın başvurduğu söz konusu işe uygun olup olmayacağı değerlendirilip adayın ne tür yetkinliklere sahip olduğu hakkında bilgi edinilir. Kariyer hayatına atılacağı bu adımda uygulanan bu mülakat şekli gelecekte göstereceği performansın ipuçlarını yansıtmaya yararlı olacaktır.

Yetkinlik bazlı mülakatta seçilen soru şekilleri başvurduğu pozisyona göre farklılık gösterebileceği gibi mülakat, yaşanmış örnekler üzerinden giderek seyrine devam eder. İnsan Kaynakları uzmanı, pozisyonla ilgili istenen özellikleri ışığında adaya geçmiş deneyimleri ile ilgili sorular yöneltir. Verilen cevapların kişisel cevaplar olması beklenip genelleştirmesi istenmiyor Adaydan geçmişte yaşadığı deneyimi ve yaşadığı olay karşısında, sergilediği davranış biçimini, verdiği tepkiyi anlatması istenir.

Adayın somut örneklerle, başından geçen iş tecrübelerinden bahsetmesi istenip, başvurduğu pozisyon için doğru değerlendirilmesi ve uygun seçimin yapılmasını mümkün kılmaktadır. Bu nedenle yetkin bazlı mülakat tekniği, en bilimsel işe alım tekniklerindendir.

İnsan Kaynakları uzmanı, adaylarla yaptıkları mülakatta olaylara geniş bir perspektiften bakıp değerlendirmek isterler. Bu yüzden kariyer planlaması yapan adayın, kendini daha iyi yansıtabilmesi için başından geçen kötü örnekleri de anlatması gerekir. Adaydan, iş ortamından ve iş arkadaşlarından bahsetmesi istenip, iş dışındaki davranış biçimleri ve uyum derecesi de gözlemlenmiş olur.

Adayın teknik açıdan incelendiği bu mülakat tarzı, dinamik sorularla yön bulan ve verilecek en doğru anlatımla kendini sunabileceği bir yöntemdir. Olaylara bakış açısındaki farklı fikirleri, durum değerlendirmesi yapıp vereceği çözüm odaklı cevaplar yararına olacaktır. Yetkinlik bazlı mülakat soruların birkaçından bahsedecek olursak:

Yöneticinle ve çalışma arkadaşlarınla iletişim kuramadığın bir durum yaşadın mı? Kendini ifade etmek için neler yaptın? Sorun sence neydi? Sonucu ne oldu?

  • Takım Çalışması Ruhu

Ekibinde başarılı olarak görüldüğün ve karşılığında ödüllendirildiğin bir durum yaşadın mı? Örnek verir misin?

  • İkna Etme Kabiliyeti

Kişilerin dikkatini çekme konusunda ne kadar etkili olduğunu anlatan bir deneyimini anlatır mısın? Sonuç ne oldu?

  • Problem Çözme Yeteneği

İş hayatında yaşamış olduğun en önemli problem neydi? Nasıl bir çözüm yöntemi geliştirdin?

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın