Ana SayfaKariyerAz Vasıflı Olmak ve Vasıfsız Olmak Arasında Fark Var mı?

Az Vasıflı Olmak ve Vasıfsız Olmak Arasında Fark Var mı?

Az Vasıflı Olmak ve Vasıfsız Olmak Arasında Fark Var mı? Kendinizin Farkına Varmayışınız Sizi Az Vasıflı Sınıfına Sokabilir! Detaylar İçin...

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İş ilanlarına baktığınızda, size uygun özellikler belirten niteliklerin bulunduğu ilanlar dikkatinizi çekecek ve başvuruda bulunacaksınız. Bazı ilanlarda aranan kriterler, kariyerinizin üstünde nitelikler arasa da öğrenebilirim düşüncesiyle değerlendirip iş başvurusunu yapmak isteyeceksiniz. Uygun olmadığınızı gördüklerinizi de doğal olarak eleyeceksiniz.

Bu örnekler çok uçlarda örnekler olabilse de bir insanın az vasıflı ve vasıfsız olması çalıştığında belli olacaktır. Farkın ortaya çıkabilmesi için de iş başvurusunda bulunan kişilere görev verilip onların değerlendirilmesidir.

Az Vasıflı Olmak ve Vasıfsız Olmak Arasında Fark Var mı? - Bankacıyım

Vasıflı olmak demek; nitelik sahibi olup, deneyim ve tecrübesi sayesinde yapacağı görevin üstesinden gelebilme becerisine sahip olmak demektir. Aldığınız bir eğitim, verimliliğinizi artırıp, sizi niteliğinizle ortaya çıkartacak; tercih sebebi olmanıza vesile olur.

Vasıfsız kişiler herhangi bir eğitim almamış, donanımsız düz kişilerdir. Bu çalışanlarda özel bir yetenek aranmaz. İşveren bu elemanlardan fazla beklentiye girmeyecektir. Az vasıflı olmak ve vasıfsız olmak arasındaki fark da birkaç işaretle size kendisini gösterebilir. Bu işaretlere bir bakıp, farkı anlamamıza yardımcı olabilecek detaylara göz atalım:

  • Kendinizin Farkına Varmayışınız Sizi Az Vasıflı Sınıfına Sokabilir:

Kariyerinin belli dönemlerinde karşınıza güzel fırsatlar çıkabilir. Fakat o kriterlerin sizde olmadığını düşünüp iş başvurusunda bulunmaktan vazgeçmenize sebep olabilir. Sizde olmadığınız düşündüğünüz birkaç özellik yüzünden reddedilme korkusuna kapılıp atakta bulunmaktan vazgeçmemelisiniz.

  • Başvuruda Bulunacağınız Şirket “Sürekli Öğrenme” Mantığındaysa Az Vasıflı Kategorisinde Yer Alabilirsin:

Bazı şirketler bünyesinde çalışanlara öğrenmeye açık bir iş vaat ediyorsa bunu siz de özgeçmişinizde özellikle belirtebilirsiniz. Az vasıflı olduğunuzu düşündüğünüz bu ilanı elemeden önce kendinize bir şans vermelisiniz.

  • Eğer Şirket Hemen İşe Başlayacak Deneyimli Bir Kriter Arayışındaysa, Yeterli Özellikleri Göstermiyor Olduğunuz Anlamına Geliyordur:

Bazı şirketler ilanda açıkça belirtip kalifiye bir çalışanla işe koyulmak isteyebilir. Böyle bir ilana denk geldiysen zamanını boşa harcayıp, oyalanmamalısın.

  • İş İlanında Size Uymayan Bir İki Özellik Varsa Az Vasıflı Pozisyonuna Girebilirsin:

Kimi ilanlarda bir iki niteliğe sahip olmadığınızı görseniz de belki de hayalinizdeki işi bulduğunuza inanmışsanız başvurmaktan çekinmeyin.

  • Sadece Bir Tane Nitelik Size Uyuyorsa O İlan Size Göre Değildir:

Bu hataya kariyerinin başında olanlar çok sık düşmektedir. Bir özellik bile uyduğunu gören adayların ben yapabilirim düşüncesi pek bir yarar sağlamayacaktır. Çünkü karşı taraftaki işe alım pozisyondaki kişi ve kişiler gerçekten kalifiyeli birini düşünüyor olacaktır.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
66TakipçilerTakip Et
2,234TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

ING Bank İş İlanları: 2023 Haziran

ING Bank iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...

Kuveyt Türk İş İlanları: 2023 Haziran

Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk iş...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2023 Haziran

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de gelişmeyi...

Şekerbank İş İlanları: 2023 Haziran (Deneyimli-Deneyimsiz)

Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için en...

Garanti BBVA İş İlanları: 2023 Haziran (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hayata geçirilen atamalara yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna...