Az Vasıflı Olmak ve Vasıfsız Olmak Arasında Fark Var mı?

Az Vasıflı Olmak ve Vasıfsız Olmak Arasında Fark Var mı? Kendinizin Farkına Varmayışınız Sizi Az Vasıflı Sınıfına Sokabilir! Detaylar İçin...

0
Az Vasıflı Olmak ve Vasıfsız Olmak Arasında Fark Var mı?

İş ilanlarına baktığınızda, size uygun özellikler belirten niteliklerin bulunduğu ilanlar dikkatinizi çekecek ve başvuruda bulunacaksınız. Bazı ilanlarda aranan kriterler, kariyerinizin üstünde nitelikler arasa da öğrenebilirim düşüncesiyle değerlendirip iş başvurusunu yapmak isteyeceksiniz. Uygun olmadığınızı gördüklerinizi de doğal olarak eleyeceksiniz.

Bu örnekler çok uçlarda örnekler olabilse de bir insanın az vasıflı ve vasıfsız olması çalıştığında belli olacaktır. Farkın ortaya çıkabilmesi için de iş başvurusunda bulunan kişilere görev verilip onların değerlendirilmesidir.

Az Vasıflı Olmak ve Vasıfsız Olmak Arasında Fark Var mı? - Az vasifli olmak ve vasifsiz olmak arasinda fark var mi

Vasıflı olmak demek; nitelik sahibi olup, deneyim ve tecrübesi sayesinde yapacağı görevin üstesinden gelebilme becerisine sahip olmak demektir. Aldığınız bir eğitim, verimliliğinizi artırıp, sizi niteliğinizle ortaya çıkartacak; tercih sebebi olmanıza vesile olur.

Vasıfsız kişiler herhangi bir eğitim almamış, donanımsız düz kişilerdir. Bu çalışanlarda özel bir yetenek aranmaz. İşveren bu elemanlardan fazla beklentiye girmeyecektir. Az vasıflı olmak ve vasıfsız olmak arasındaki fark da birkaç işaretle size kendisini gösterebilir. Bu işaretlere bir bakıp, farkı anlamamıza yardımcı olabilecek detaylara göz atalım:

Kariyerinin belli dönemlerinde karşınıza güzel fırsatlar çıkabilir. Fakat o kriterlerin sizde olmadığını düşünüp iş başvurusunda bulunmaktan vazgeçmenize sebep olabilir. Sizde olmadığınız düşündüğünüz birkaç özellik yüzünden reddedilme korkusuna kapılıp atakta bulunmaktan vazgeçmemelisiniz.

  • Başvuruda Bulunacağınız Şirket “Sürekli Öğrenme” Mantığındaysa Az Vasıflı Kategorisinde Yer Alabilirsin:

Bazı şirketler bünyesinde çalışanlara öğrenmeye açık bir iş vaat ediyorsa bunu siz de özgeçmişinizde özellikle belirtebilirsiniz. Az vasıflı olduğunuzu düşündüğünüz bu ilanı elemeden önce kendinize bir şans vermelisiniz.

  • Eğer Şirket Hemen İşe Başlayacak Deneyimli Bir Kriter Arayışındaysa, Yeterli Özellikleri Göstermiyor Olduğunuz Anlamına Geliyordur:

Bazı şirketler ilanda açıkça belirtip kalifiye bir çalışanla işe koyulmak isteyebilir. Böyle bir ilana denk geldiysen zamanını boşa harcayıp, oyalanmamalısın.

  • İş İlanında Size Uymayan Bir İki Özellik Varsa Az Vasıflı Pozisyonuna Girebilirsin:

Kimi ilanlarda bir iki niteliğe sahip olmadığınızı görseniz de belki de hayalinizdeki işi bulduğunuza inanmışsanız başvurmaktan çekinmeyin.

  • Sadece Bir Tane Nitelik Size Uyuyorsa O İlan Size Göre Değildir:

Bu hataya kariyerinin başında olanlar çok sık düşmektedir. Bir özellik bile uyduğunu gören adayların ben yapabilirim düşüncesi pek bir yarar sağlamayacaktır. Çünkü karşı taraftaki işe alım pozisyondaki kişi ve kişiler gerçekten kalifiyeli birini düşünüyor olacaktır.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın