Maaş Pazarlığını Nasıl Yapmalısınız?

Maaş Pazarlığını Nasıl Yapmalısınız? Şirketi ve Pozisyonu Araştırın! İhtiyaçlarınızı Belirleyin! Detaylar İçin…

0
Maaş Pazarlığını Nasıl Yapmalısınız?

İş başvurunuz onaylandı ve işe alımınız gerçekleşmek üzere. Kariyer planlarınızı gerçekleştirmek için artık bir yerden başlama fırsatı yakalamış oldunuz. Sizin için en önemli konulardan birine sıra gelecek. Gireceğiniz iş yerinin sizin için düşündüğü maaş ve sizin olmasını istediğiniz meblağ ne olacak? Pazarlık yapmadan önce neler yapabilir nasıl bir yöntem izlemelisiniz gibi bazı önemli noktalar size yol gösterici olacaktır.

Şirketi ve Pozisyonu Araştırın

Gireceğiniz iş yerinin mali durumunu daha önceden bilmek gerekebilir. Talep edeceğiniz maaşı size sunup sunamayacağı hakkında daha gerçekçi fikriniz olacaktır. Ekonomik açıdan sıkıntılı bir süreç geçiren bir şirket olabilir. Bu durumda beklentinizi yüksek tutmamalı, makul seviyede bir ücret talep etmek durumunda kalabilirsiniz. İş yerinin içindekilerin dışında işe girdiğiniz pozisyon ya da ona eş değer pozisyonlar için diğer firmalarda ne kadar maaş verildiğini merak edip öğrenmek de en doğal hakkınız olacaktır. Pazarlığa başlamadan önce pozisyonunuzun maaş karşılığını biliyor olmanız bu açıdan çok önemlidir.

İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Tüm ihtiyaçlarınızı içeren kişisel mali tablonuzu hazırlayın. Yaşamınızdaki rutin masraflarınızı, sektörden beklediğiniz miktara şekil verecek olan aldığınız eğitimler ve becerilerin bulunduğu bir mali tabloyu oluşturun gözden geçirip tekrar tartın. Bunun arkasından aşağı yukarı bir rakam çıkartabilirsiniz. Pazarlık sırasında bunlardan faydalanabilirsiniz. Kendinizi çok aşağıda tutmayın bu karşı taraftaki işverene, öz güven eksikliğiniz varmış gibi gözükecektir.

Ek Avantaj ve Teşvikleri de Hesaba Katın

İşverenler çalışanlarına maaşın dışında prim, ikramiye gibi avantaj da sağlamaktadır. Bu ekstra fırsatları da hesaplayıp işi kabul edebilirsiniz. Esnek çalışma saatleri, daha fazla tatil, manzaralı bir ofis ve işinizde yükselmek için sunulacak kariyer fırsatı gibi avantajları da değerlendirip bunlara sahip olabilirsiniz.

Doğru Zamanlama

Maaş konusuna ne zaman gelip, nasıl cümleye başlamanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Genellikle ilk olarak, konuyu işe alacak kişinin açmasını beklemek gerekir. Sizden maaş beklentiniz sorulmasını istiyorsanız, çalışacağınız pozisyon hakkında daha fazla almak istediğinizi belirtin. İş teklifi artık size sunulmuşsa maaşınız hakkında daha rahat ve açık bir şekilde konuşma şansını yakalayıp, bu konu hakkında beklentinizi konuşabilirsiniz.

İyi ve Adaletli Bir Pazarlık Yapın

Araştırmalarınız doğrultusunda artık çalışacağınız pozisyonda ne kadar maaş alındığı hakkında bilgi edindiyseniz kendinizden emin bir şekilde maaş pazarlığınızı yapabilirsiniz. Adaletli ve hem kendiniz hem işveren için gerçekçi olun. Kendinizden emin öz güvenli duruşunuz ve ne istediğini bilen tavrınız iş verecek olan kişiyi de olumlu anlamda etkileyecektir.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın