Ana SayfaKariyerMülakat Sorusu: En Büyük Tutkunuz Nedir?

Mülakat Sorusu: En Büyük Tutkunuz Nedir?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İşverenler görüşmeniz sırasında sizi neyin motive ettiğini anlamaya çalışabilirler. “Sizi motive eden nedir?”, “Ne yapmaktan hoşlanırsınız?”, “En Büyük Tutkunuz Nedir?” gibi sorular sorabilirler. Bu makalede, işverenlerin cevabınızda ne aradığını ve bu gibi soruları cevaplamaya hazırlanma yollarını tartışacağız.

Mülakat Sorusu: En Büyük Tutkunuz Nedir?

Mülakat Sorusu: En Büyük Tutkunuz Nedir? - Bankacıyım

Bu, işverenlerin sorabileceği yaygın bir mülakat sorusudur, çünkü sizinle ilgili birkaç farklı alana ipucu verir:

  • Seni ne motive eder?
  • Güçlü yönleriniz neler olabilir?
  • Kişisel ve profesyonel olarak ilginizi çeken şey nedir?

İşverenler ekiplerini olabildiğince verimli hale getirmenin en iyi yolunu bilmek istediklerinden, işgücüne neyin ilham verdiğini bilmek isterler. Tutkulu olduğunuz konuyu sormak, işe alındığınızda sizi nasıl motive etmeleri gerektiğini anlamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, belirli bir göreve, ya da hobiye bağlı olup olamayacağınız yani çok yönlü bir birey olup olmadığınız onları bilgilendirebilir.

Bu soruyu sorarak güçlü yönleriniz hakkında fikir edinmek de isteyebilirler. Muhtemelen tutkulu olduğunuz beceri, hobi veya konuya zaman, çaba ve pratik katmış olursunuz. Bu nedenle debazı güçlü yönleri var. Örneğin, insanlara yardım etme konusunda tutkuluysanız, iletişim, organizasyon ve empati gibi güçlü bazı güçlü becerileriniz olabilir.

Son olarak, işverenler sizinle ilgili daha iyi bir fikir edinmek için tutkulu olduğunuz şeyi sorabilirler. İşverenlerin, şirketin değerleri, inançları ile uyumlu olan iyi bir kültüre uygun olup olmadığınızı görmek için adaylarla kişisel bir bağlantı kurarlar. Sizi daha iyi anlamanın bir yolu da, sizi neyin harekete geçirdiğini veya neyin tutkulu olduğunuzu anlamaktır.

Hangi Konularda Tutkulusunuz?

Mülakat Sorusu: En Büyük Tutkunuz Nedir? - Bankacıyım

Bu soruyu cevaplamak için mülakatınıza hazırlanırken genel bir taslak takip edebilirsiniz:

  • Gerçekten tutkulu olduğunuz bir şey seçin
  • Neden bu konuda tutkulu olduğunuzu açıklayın
  • Bu tutkuyu nasıl takip ettiğinizi örnekler verin
  • İşle ilişkilendirin

Şimdi bu taslağa daha yakından bakalım ve bir röportajda bu gibi soruları planlarken her bölümü ele alalım.

Gerçekten Tutkulu Olduğunuz Bir Şey Seçin

Mülakat Sorusu: En Büyük Tutkunuz Nedir? - Bankacıyım

Gerçekten tutkulu olduğunuz bir fikir, etkinlik, hobi veya beceri seçin.

İsteksiz görünmeyin, güvenle konuşabileceğiniz bir tutku seçin. Eğer aklınıza hiçbir şey gelmezse, zamanın hızla geçmesini veya yapmayı dört gözle beklediğiniz bir şeyi düşünün. Yeni yiyecekleri denemek kadar basit olabilir. Bu konuda heyecan ve bilgi ile konuşabildiğiniz sürece, işverenler için yararlı olacaktır.

Neden Bu Konuda Tutkulu Olduğunuzu Açıklayın

Cevabınızın sizi neden heyecanlandırdığını açıklamak için bir dakikanızı ayırın. Bu başvurduğunuz işte faydalı olacak beceriler veya deneyimlerle ilgili genel bir şey olabilir. Örneğin, yemek pişirme konusunda tutkuluysanız, hesaplanmış riskler almaya, programları izlemeye ve yaratıcı olmaya bağlayabilirsiniz. Bunlar her işte değerli becerilerdir.

Bu Tutkuyu Nasıl Takip Ettiğinizi Örnekler Verin

Mülakat Sorusu: En Büyük Tutkunuz Nedir? - Bankacıyım

Tutkunuzu geliştirmek için hangi adımları attığınızı açıklayın. Tutkunuz insanlar için eşit haklarsa, örneğin, belirli kuruluşlarla nasıl gönüllü olduğunuzu açıklayabilir ya da yetersiz toplumlar için projelere aktif olarak katıldığınızı söyleyebilirsiniz. Bu, işverenlere tutkunuza bağlı olduğunuzu ve sizi motive eden şeyleri takip etmek için aktif olarak çalıştığınızı gösterir.

Cevabınızı güçlendirmek için geçerli bazı hedefler de ekleyebilirsiniz. Örneğin, tutkunuz egzersiz yapmaksa, önümüzdeki altı ay içinde belirli bir kondisyon mücadelesine veya yarışmaya katılmanın sizin hedefiniz olduğunu açıklayabilirsiniz.

  • İşle İlişkilendirin

Örneğin; yazma konusunda tutkuluysanız ve halkla ilişkilerde bir pozisyon için mülakattaysanız, yazar olarak becerilerinizle yapabileceğiniz bağlantılar vardır. Yazmanın daha iyi olmak için tutarlı bir uygulama gerektirdiğini açıklayabilirsiniz, bu da bir çalışan olarak uygulamanıza getirdiğiniz bir şeydir.

  • Ne Hakkında Tutkulusun?

Aşağıda, “Ne hakkında tutkulusun?” bu soruya kendi cevabınızı hazırlarken ilham kaynağı olarak kullanmak.

“Bir yazılım geliştiricisi olarak, insanların teknoloji deneyimini unutulmaz kılmak için gerçekten güzel, verimli dijital ürünler yaratma konusunda tutkuluyum. Son işim hakkında sevdiğim şeylerden biri, ekibimin kod güncellemesinin sonuçlarına tanık olmak ve aylarca süren çalışmalarımızda olumlu kullanıcı geri bildirimi elde ederken izlemekti. Projeleri düşünceden lansmana kadar yönetme fırsatına sahip olmak, bu rol için başvurmaktan heyecan duymamın nedenlerinden biriydi.”

Bir röportaj sırasında tutkunuzu açıklamak, işverenlerin sizi neyin motive ettiğini ve birey olarak nasıl olduğunuz hakkında daha iyi bir fikir edinmelerine yardımcı olabilir. İş için neden mükemmel olduğunuza dair örneklerle kendinden emin, bilgili bir cevap vermek, işverenlerin size aday olarak kendinden emin hissetmelerine yardımcı olacaktır.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
65TakipçilerTakip Et
2,237TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2023 Haziran Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2023 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Haziran)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Haziran 2023!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Akbank Hukuk Departmanı için Avukat Alımı Yapacak!

Akbank, banka iş ilanları kategorisinde yayımladığı yeni bir ilanla hukuk departmanında görevlendirmek üzere Avukat...

ING Bank 11 Farklı İlde Ticari/Kobi Şube Yönetici Adayları Arıyor!

Türkiye'nin önde gelen bankalarından bir tanesi olan ING Bank, bünyesi dahilince çalıştırmak üzere yeni Kobi Portföy Yöneticileri arıyor.

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...