Yapı Kredi Bankası 880 Milyon Dolar Kaynak Sağladı!

Yapı Kredi Bankası yurtdışı piyasalarından toplam 880 milyon dolarlık kaynak sağladı.

0

Sendikasyon Kredisine 36 Banka Katıldı

Yapı Kredi Bankası tarafından 18 farklı ülkeden olmak üzere 36 bankanın dahil olduğu 780 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sağlandı. Yapı Kredi Bankası ayrıca 100 milyon dolarlık kredi de EBRD kısa adıyla bilinen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan aldı. Böylece Banka tarafından toplamda 880 milyon dolarlık yeni kaynak sağlanmış oldu. Yapı Kredi tarafından yazılı bir açıklama yapılara yeni kaynaklar sağlandığı haber verildi ve detaylar paylaşıldı. Açıklamada Yapı Kredi Bankası Üst Düzey Yöneticisi Gökhan Erün’de fikir bildirdi.

İhracatın Finansmanında Kullanılacak

Yapı Kredi Bankası’nın yazılı açıklamasında 18 ülke ve 36 farklı bankanın katılımıyla sağlana sendikasyon kredisi işleminin başarıyla tamamlandığı, toplam tutarının iki farklı döviz türünden olmak üzere 780 milyon dolar olduğu, bu kredinin yurtiçinde ihracatın finanse edilmesi için kullanılacağı bildirildi. Ayrıca EBRD ile imzalanan kredi sözleşmesine göre de vadesi 367 gün olan 100 milyon dolara daha yurtiçi piyasalara aktarılacak. Bu kredinin orta ve küçük ölçekli işletmelerin nakit ihtiyaçları için kullandırılacağı belirtildi. Yapı Kredi’nin yurtdışı kredi sözleşmesinde akerdeon özelliği bulunuyor. Bu sayede 27 Mayıs 2020 tarihine kadar sendikasyon kredisine yeni katılımcılar dahil olabiliyor.

Şu Ana Kadar Sağlanan En Yüksek Katılım

Yapı Kredi Bankası CEO’su Gökhan Erün açıklamasında kornavirüs salgınından dolayı tüm dünyanın ekonomik etkilerinde altında olduğunu, ancak bu şartlara rağmen Yapı Kredi’nin 2020 yılının en yüksek katılım sayısına ulaşan bir sendikasyon kredisi sağladığını söyledi. Banka olarak Türkiye’nin ve toplumun yanında olmaya bu zor günlerde de devam edeceklerini de ekledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın