Ana SayfaEkonomiYeni Başlayanlar İçin Adım Adım Borsa!

Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Borsa!

Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Borsa! Borsa nedir? Ayı Etkisi Nedir? Boğa Etkisi Nedir? Detaylar İçin...

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Belirli miktarda kazanılan para için harcama miktarı sınırsızdır. Böyle bir durumda paranın neye yatırılacağı en önemli soru olmaktadır. Hangi yatırım aracı en etkin ve  kısa sürede birikim sağlar? Geleneksel yöntemler olan altına veya dövize yatırımın yanında borsa da alternatiflerden biridir.

Borsa nedir?

Sadece uzmanlarının bu tanımı doldurabilecek bir açıklaması vardır. Çünkü tecrübe ve zamanla oluşan bilgiler  borsada para kazandırır. Borsaya uzak insanlar içinse borsa, ticari mal ve işlemlerin alım satım yeridir. Borsayla özdeşleşen batmak, köşeyi dönmek gibi deyimler ise borsayı illegal bir yer olarak algılamamıza sebep olmaktadır. Oysaki aracı bir kurumla çalışmak istendiğinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun resmi sitesinden bir kurum seçilmesi gerekir. Borsaya ilk adım  bir hesap açılmasıyla  başlar ve  bir miktar teminat yatırılmalıdır. Borsaya başlamadan önce yeterli bilgiye sahip olunması gerekir.  Piyasa tanımı, borsa sisteminin işleyişi, risk, işlem gibi konuların bilinmesi gerekmektedir. İlk borsa işleminizde paranın hepsini aynı yatırımda toplamak uygun bir seçim olmayacaktır. Bunun yerine farklı yatırım araçlarına parayı paylaştırmak herhangi bir kayıp durumunda zararı en aza indirecektir.

Ayı Etkisi- Boğa Etkisi

Borsanın hangi yöne kayacağına işaret eden kavramlardır. Ayı etkisinde,  fiyatlarda düşüş olması beklenir. Boğa etkisinde ise, piyasada iyi bir hava hakimdir ve fiyatlar yükseliş eğilimindedir. Bu etkiler, çeşitli analizler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ayı ve boğa trendleri arz ve talep dengesinin ne yönde değiştiğiyle ilgili kavramlardır. Arz ve talep ise fiyatı etkiler. Örneğin ayı etkisinde fiyatlar düşecek, işlem miktarında ise azalış eğilimi görülecektir. Boğa etkisinde ise tam tersi sonuçlar ortaya çıkar. Yatırımcılar fiyatlar düşmüşse,  piyasada ayı etkisi hakimse, alım işlemleri yapacaklardır. Böylelikle birikime geçilecektir
Alım-satım işlemlerinde doğru zamanı yakalamak iyi bir tecrübe bilgi ve birikim gerektirmektedir. Bunlarla birlikte borsa da alternatif yatırım yollarından biri olabilir.
Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...