Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Borsa!

Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Borsa! Borsa nedir? Ayı Etkisi Nedir? Boğa Etkisi Nedir? Detaylar İçin...

0
Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Borsa!
Belirli miktarda kazanılan para için harcama miktarı sınırsızdır. Böyle bir durumda paranın neye yatırılacağı en önemli soru olmaktadır. Hangi yatırım aracı en etkin ve  kısa sürede birikim sağlar? Geleneksel yöntemler olan altına veya dövize yatırımın yanında borsa da alternatiflerden biridir.

Başlıklar

Borsa nedir?

Sadece uzmanlarının bu tanımı doldurabilecek bir açıklaması vardır. Çünkü tecrübe ve zamanla oluşan bilgiler  borsada para kazandırır. Borsaya uzak insanlar içinse borsa, ticari mal ve işlemlerin alım satım yeridir. Borsayla özdeşleşen batmak, köşeyi dönmek gibi deyimler ise borsayı illegal bir yer olarak algılamamıza sebep olmaktadır. Oysaki aracı bir kurumla çalışmak istendiğinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun resmi sitesinden bir kurum seçilmesi gerekir. Borsaya ilk adım  bir hesap açılmasıyla  başlar ve  bir miktar teminat yatırılmalıdır. Borsaya başlamadan önce yeterli bilgiye sahip olunması gerekir.  Piyasa tanımı, borsa sisteminin işleyişi, risk, işlem gibi konuların bilinmesi gerekmektedir. İlk borsa işleminizde paranın hepsini aynı yatırımda toplamak uygun bir seçim olmayacaktır. Bunun yerine farklı yatırım araçlarına parayı paylaştırmak herhangi bir kayıp durumunda zararı en aza indirecektir.

Ayı Etkisi- Boğa Etkisi

Borsanın hangi yöne kayacağına işaret eden kavramlardır. Ayı etkisinde,  fiyatlarda düşüş olması beklenir. Boğa etkisinde ise, piyasada iyi bir hava hakimdir ve fiyatlar yükseliş eğilimindedir. Bu etkiler, çeşitli analizler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ayı ve boğa trendleri arz ve talep dengesinin ne yönde değiştiğiyle ilgili kavramlardır. Arz ve talep ise fiyatı etkiler. Örneğin ayı etkisinde fiyatlar düşecek, işlem miktarında ise azalış eğilimi görülecektir. Boğa etkisinde ise tam tersi sonuçlar ortaya çıkar. Yatırımcılar fiyatlar düşmüşse,  piyasada ayı etkisi hakimse, alım işlemleri yapacaklardır. Böylelikle birikime geçilecektir
Alım-satım işlemlerinde doğru zamanı yakalamak iyi bir tecrübe bilgi ve birikim gerektirmektedir. Bunlarla birlikte borsa da alternatif yatırım yollarından biri olabilir.
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın